• Arsenal
 • Aston Villa
 • Bournemouth
 • Brighton
 • Burnley
 • Chelsea
 • Crystal Palace
 • Everton
 • Leicester
 • Liverpool
 • Manchester City
 • Manchester United
 • Newcastle
 • Norwich
 • Sheffield United
 • Southampton
 • Tottenham
 • Watford
 • West Ham
 • Wolverhampton Wanderers
Registrace
Zapamatovat přihlášení

Nemáte ještě účet?

Registrace

Máte již svůj účet?

Přihlášení
Menu

Proč je tříčlenná obrana pro Chelsea nejlepší volbou?

Zadní řady Chelsea © espn.com

Chelsea se pod Lampardem snaží o vytvoření nového úspěšného týmu. Ten by měl následně navázat na úspěchy z let minulých. Zatímco útočná hra byla v prvních šesti utkáních mnohdy famózní, na obraně je třeba zapracovat.

Chelsea má v současné době v útoku i v obraně některé hráče z klubové akademie. Útoční fotbalisté Tammy Abraham a Mason Mount si v prvních utkáních nového ročníku vysloužili absolutorium a stejně tak i stoper Fikayo Tomori hrající poslední zápasy, působí skvělým dojmem.

Dobrá útočná hra však nestačí a Chelsea se přesvědčila, že kvůli děravé obraně již poztrácela některé důležité body. Aby se tato situace vyřešila, Lampard by mohl využít formaci se třemi obránci, kterou vyzkoušel v zápase na půdě Wolverhamptonu při vítězství 5:2.

Přesto, že Blues v utkání inkasovali 2 branky, obrana působila mnohem jistěji než v předchozích vystoupeních. Při analýze současného mužstva se podíváme na důvody, proč by Chelsea měla toto rozestavení využívat mnohem častěji.

Ideální využití zkušených krajních beků

Image result for azpilicueta alonso chelsea
Alonso i Azpilicueta se potýkají s kolísavými výkony a pozice full-backů by jim mohla vyhovovat.

V lize, kde má většina z top 6 klubů nejlepší duo krajních beků v Evropě, mohou být právě tyto pozice velkou slabinou týmu.

Oba krajní beci, kteří na těchto pozicích hráli poslední 3-4 roky – Cesar Azpilicueta a Marcos Alonso – zaznamenali pokles svojí výkonnosti od listopadu minulého roku.

Absolvent akademie Reece James, který se právě vrací na trávníky po zranění by mohl být odpovědí na kulhající formu španělského pravého obránce. Ovšem mladíci zatím nemají dostatek zkušeností a sám Lampard prohlásil, že nemohou každý víkend spoléhat na tyto hráče.

Obrana se třemi obránci by dovolila Alonsovi či Emersonovi s Azpilicuetou, aby se posunuli více dopředu a nechali některé obranné povinnosti na 3 obránce za nimi.

Další možností je posunout Azpilicuetu na post stopera, protože již přeci jen ztratil něco ze své rychlosti a výbušnosti, a Reece Jamese postavit na pozici útočného pravého beka. James by naopak mohl využít své rychlosti a díky nedostatku zkušeností by se mohl spolehnout na dostatek obránců za ním.

Dostatek obránců přizpůsobit základní sestavě

Image result for zouma tomori chelsea 2019
Zlepší se obranná fáze Chelsea díky změně rozestavení?

Chelsea má dostatek možností do obrany, jen některým hráčům chybí zkušenosti. To znamená, že čím více hráčů může Lampard poskládat do obranné řady, tím lepší by mohla být kvalita obrany.

Andreas Christensen si zaslouženě našel své místo v sestavě po příchodu Lamparda a odchodech Davida Luize a Garyho Cahilla. Dánský zadák nebyl oblíbencem předchozího trenéra Maurizia Sarriho.

Kurt Zouma, Fikayo Tomori a Reece James se vracejí po úspěšných hostováních do svého mateřského klubu. Dalšího obránce Antonia Rudigera, který byl v předchozích dvou ročnících stabilním členem základní jedenáctky, zatím spíše trápí zdravotní problémy.

Ideálním způsobem, jak využít tyto možnosti, které má Chelsea v zadních řadách je hrát s tříčlennou obranou se dvěma full-backy. I kvůli tomu, že Chelsea inkasuje v dosavadním průběhu sezóny hodně branek, potřebují vzadu co nejvíce hráčů.

Chelsea disponuje záložníky, kteří se hodí do tohoto rozestavení

Image result for kante jorginho 2019
Jorginho s Kantem by mohli vytvořit dvojicí záložníků před trojčlennou obranou

Netřeba zmiňovat, že pokud jsou na hřišti společně N´Golo Kante, Jorginho a Mateo Kovačic, má klub jedny z nejlepších středových záložníků v lize.

Nejdůležitějším faktorem při posuzování tohoto tria je fakt, že kromě svých herních schopností mají tito hráči i skvělé obranné dovednosti, což hodně pomáhá, když tým brání. Držet si své pozice a působit jako neprostupná obranná zeď ve středu hřiště je to, co tito hráči dokážou. Pokud by Chelsea hrála se třemi obránci vzadu, tito střední záložníci by jim poskytli pomocnou ruku.

Naopak je také pravda, že pokud budou Lampardovi svěřenci hrát v tomto rozestavení, bude muset manažer vybrat pouze dva z těchto středních záložníků. K tomu je nyní na listině zraněných hráčů Ruben Loftus-Cheek a dá se předpokládat, že až se vrátí na hřiště, i on si řekne o pozornost a dostatek herních minut.

Frank Lampard zmínil, že jeho tým bude hrát v sezóně v několika různých formacích podle potřeby a protivníkům, a je tak velmi pravděpodobné, že s ohledem na výkon mužstva v tomto rozestavení ho budeme vídat častěji.

Zdroj: premierleague.cz, sportskeeda.com
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.

TABULKA TOP 5

Návrat do minulosti: Parádní volej Van Persieho do sítě Charltonu

Návrat do minulosti: Gólová přestřelka na Anfield Road s Arsenalem