Přihlášení
Menu

4 nezapomenutelné brankářské minely

Wojciech Szczesny © The Independent

Chyby brankářů vždy vyvolávají velké emoce. Některé jsou úsměvné, jiné trapné, některé neovlivní výsledek zápasu. Další však pro svoji důležitost zůstanou v hlavách fanoušků navždy.

Určitě si vzpomínáte na zaváhání Huga Llorise ve finále loňského mistrovství světa, minely Lorise Kariuse z finále Ligy mistrů nebo na již více než 10 let starý kiks Petra Čecha v zápase proti Turecku na Euru 2008. Dnes se ale podíváme na brankářská selhání na Britských ostrovech.

Jordan Pickford – Liverpool vs. Everton (2. prosince 2018)

Každá chyba je vždy zklamáním, pokud ji ale vytvoříte v zápase tak důležitém jako je pro Liverpool Merseysidské derby, mrzí to dvojnásob. Jordan Pickford svým zaváháním zhatil šance do té doby dobře hrajícího Evertonu na cenný bod z Anfield.

Domácí kouč Klopp už nevěděl, jak by svůj tým oživil, a tak v 84. minutě poslal poprvé v sezóně na hřiště Divocka Origiho. Po odražení posledního zoufalého centru do vápna hostí se na hranici šestnáctky do míče opřel stoper van Dijk. Hrubě ho však netrefil a jeho střela se jako padající list snášela kamsi k břevnu. Na něm si míč dvakrát poskočil a snesl se na hlavu Origiho, který už měl snadnou práci.

Pickford tuto situaci velmi podcenil a jen přihlížel, jak belgický útočník doráží míč do jeho sítě.

Wojciech Szczesny – Arsenal vs. Birmingham (27. února 2011)

Toto finále Ligového poháru se zdálo být ideální příležitostí k tomu, aby Arsene Wenger dosáhl na první trofej od roku 2005, kdy ve finále FA Cupu předčil United. Proti Gunners stál podceňovaný Birmingham, v lize se jim po Novém roce dařilo a v prvním zápase osmifinále Ligy mistrů dokonce porazili Barcelonu.

I když se ve 28. minutě ujal Birmingham zásluhou Nikoly Zigiče vedení, ještě před poločasem ho smazal Robin van Persie. Po půli zápas vypadal jako čekání na gól Arsenalu a ve Wembley v prodloužení nikdo moc nevěřil. Arsenalu se však nepovedlo dotáhnout žádnou ze svých akcí až do sítě, a tak mohlo dojít k fatální chybě polského gólmana.

Do vápna Arsenalu mířil dlouhý míč z kopačky hostujícího brankáře. Duo Szczesny-Koscielny ho proměnilo v noční můru všech fanoušků a spoluhráčů. Místo toho, aby brankář Arsenalu v poklidu skryl míč v náručí se i díky nesmyslné Koscielnyho snaze o odkopnutí od jeho nohy odrazil k Obafemi Marinsovi, který si s takovým dárkem už věděl rady.

Peter Enckelman – Birmingham vs. Aston Villa (16. září 2002)

Ukázku toho, jak se rutinní činnost může během pár vteřin proměnit v katastrofu, předvedli v derby proti Birminghamu Olof Mellberg a Peter Enckelman. Kolem těchto dvou seveřanů nebyl v inkriminované chvíli žádný protihráč, přesto míč skončil v síti.

Mellberg vhazoval zhruba z úrovně velkého vápna aut svému brankáři a všichni v očekávání dlouhého nákopu mířili za půlící čáru. Místo toho, aby si Enckelman míč zpracoval a skutečně jej poslal dopředu, mu kulatý nesmysl brnkl o nohu a škodolibě se dokutálel mezi tři tyče.

O regulérnosti tohoto gólu se dodnes vedou spory. Fotbalová pravidla totiž říkají, že gólu z autového vhazování může být dosaženo pouze tehdy, pokud se míče cestou do branky někdo dotkne. I když rozhodčí branku uznal, Enckelman se několikrát nechal slyšel, že si je na 90% jistý, že se míče nedotkl.

Shay Given – Coventry City vs Newcastle (8. listopadu 1997)

Koncentrace. Možná vůbec nejdůležitější vlastnost potřebná pro špičkové gólmany. Shay Given byl jedním z nejspolehlivějších brankářů Premier League své doby, v listopadu 1997 by se však nejraději neviděl. Málokdo si dnes při vyslovení jeho jména vzpomene na dvojnásobnou účast v týmu sezóny a na více než 400 startů v nejvyšší anglické soutěži, z nichž většinu si odkroutil právě v Newcastlu. Mnohým se totiž vybaví právě jeho největší zaváhání.

Poté, co v úvodu běžného ligového zápasu proti Coventry City zkrotil vysoký centr jednoho z domácích hráčů, pohodil si míč pár desítek centimetrů před sebe na trávník s úmyslem nakopnout jej dopředu. Nevšiml si však Diona Dublina, který se po pádu, který si způsobil ve snaze odhlavičkovat onen centr, zvedal za koncovou čárou. Dublin nic netušícího brankáře oběhl a bez rozmyslu poslal míč do odkryté branky. Zápas nakonec skončil remízou 2:2.

Zdroj: 90min.com
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.