• Arsenal
 • Aston Villa
 • Bournemouth
 • Brighton
 • Burnley
 • Chelsea
 • Crystal Palace
 • Everton
 • Leicester
 • Liverpool
 • Manchester City
 • Manchester United
 • Newcastle
 • Norwich
 • Sheffield United
 • Southampton
 • Tottenham
 • Watford
 • West Ham
 • Wolverhampton Wanderers
Registrace
Zapamatovat přihlášení

Nemáte ještě účet?

Registrace

Máte již svůj účet?

Přihlášení
Menu

Rekordní Maguire do United? To nejsou jen samá pozitiva

Vytoužená posila United © goal.com

Je hotovo. Manchester United splnil klíčový letní úkol, tedy vyztužit defenzivu. Přišel Harry Maguire z Leicesteru City, za něhož Rudí ďáblové vysázeli na stůl 80 milionů liber.

Přesun šestadvacetiletého anglického reprezentanta na Old Trafford byl probíraný napříč celou Anglií pěkných pár týdnů. Nakonec k němu přeci jen došlo a nutno říct, že ke spokojenosti všech stran. United získali oporu, Maguire si polepšil a Lišky si řádně namastily kapsu.

I tento rekordní přestup (z Maguirea se stal nejdražší obránce historie) má světlé a stinné stránky. Jaké jsou?

Je lepší než současní zadáci United

Není žádným tajemstvím, že defenziva Manchesteru měla v minulé sezoně k neprostupnosti hodně daleko. Stopeři se střídali jak na běžícím pásu, ale na počtu inkasovaných branek se nic neměnilo.

Přísnější měřítko snesl Victor Lindelof. Zbytek se po jeho boku pravidelně střídal. Tomu by měl být konec. Maguireovi statistiky z loňské sezony jsou oproti zbylým zadákům Red Devils výrazně lepší.


Parťákem by mu měl být Lindelof.

Vyhrál 78 % vzdušných soubojů, což je víc, než lépe fyzicky vybavení Chris Smalling (64 %), Phil Jones (72 %) a Eric Bailly (76 %). K tomu přidal i 37 získaných míčů. V jeho prospěch hovoří také průměrný počet přihrávek na 90 minut - 61. Třeba Lindelof jich měl pouze 52 a Jones 54.

A co je možná nejdůležitější. Odehrál 31 ligových zápasů, ve kterých potvrdil svoji fyzickou odolnost i vyrovnanost výkonů. Toto číslo mu jeho noví parťáci mohou tak leda závidět.

Patří mezi špičku v celé Anglii

Maguire nepřevyšuje pouze své nové spoluhráče, ale patří mezi absolutně nejlepší zadáky v celé Premier League. Minimálně v některých aspektech hry. Především ve vzdušných soubojích nemá konkurenci.


Ve vzduchu si vede lépe i než Van Dijk.

Třeba takový Virgil van Dijk měl loni úspěšnost „jen" 75 %. Jeho silnou stránkou je ale také podpora ofenzivy. Umí vzít míč a vyvézt ho z vlastní poloviny. Často přitom sáhne k driblingu a daří se mu. Celkem za uplynulou sezonu přešel pomocí kličky přes 16 protihráčů a v této statistice je vůbec nejlepší.

Na předních místech se pak umístil i v dalších sledovaných kritériích mezi zadáky. Se třemi góly byl šestým nejproduktivnějším obráncem, v počtu přihrávek (1 747) byl osmý, čtvrtý v počtu dotyků s míčem ve vápně soupeře a šestý v počtu střel (30).

Stále má na čem pracovat

Jakkoli bude obrana United s Maguirem silnější, stále je před ním a před trenéry spousta práce. V řadě ukazatelích si totiž pohoršil oproti předminulému ročníku nejvyšší anglické soutěže.


Kvality potvrzuje i v národním týmu.

Markantní je rozdíl v počtu skluzů. V 31 zápasech jich předvedl 31. Přitom o rok dříve měl bilanci 63 skluzů v 38 utkáních. A v jeho prospěch rozhodně nemluví ani úspěšnost. Zatímco předloni se vyšplhal na hranci 73 %, loni to bylo jen 54,8 %.

Na druhou stranu zaznamenal o sedm více přihrávek, přičemž odehrál o sedm méně zápasů. Zároveň však vyprodukoval čtyři chyby, které vedly ke střele soupeře. V tomto ohledu na tom byli hůře už jen tři hráči v lize.

Stojí za to?

V Leicesteru si mnou ruce. Před dvěma lety koupili Maguirea za 17 milionů liber, nyní ho prodali za 80. Hodně slušný obchod. Je ale otázka, jestli si něco podobného mohou říct v Manchesteru.

Při pohledu na sumu jako takovou lze říci, že je zaplacená částka až příliš vysoká. Z ekonomického hlediska to ale tak hrozné není. Velkým plusem je, že jde o Angličana, na kterých chce Ole Gunnar Solskjaer sázet, a kteří musí hrát v Premier League, aby z toho mohla těžit i reprezentace.


Bude zářit i na Old Trafford?

O pět milionů liber předčil loňský přesun Virgila van Dijka ze Southamptonu do Liverpoolu. Jenže od té doby pokořily hranici 100 milionů liber další čtyři transfery, což jasně ukazuje obrovský nárůst.

Pokud by Van Dijk přestupoval dnes, jeho cena by s klidem mohla částku 100 milionů liber trumfnout. Otázka tedy zní. Má nizozemský zadák větší cenu o 20 - 40 milionů liber než Maguire? Každopádně.

Maguire dobrý, ale mohlo to být lepší

Buďme upřímní. S Maguirem v obraně bude defenziva bezesporu mnohem pevnější než bez něj. Je proto tento přestup rozumný? Spíše ne… Zadní řady Manchesteru potřebovaly vyztužit, ale že se to podařilo jen pár dní před začátkem soutěže není zrovna ideální. Zvlášť za takovou sumu.

Určitě je velmi kvalitním hráčem, což prokazoval nejen na ligové úrovni, ale i na té mezinárodní. Důležitou roli hrál například na světovém šampionátu v Rusku. Navíc zapadá do koncepce norskému kouči.


Koulibaly by byl nejspíše lepší volbou.

Jenže to, že je nejdražší, rozhodně neznamená, že je nejlepší. Navíc mezi ním a Lindelofem tak propastný rozdíl také není. Solskjear u Maguirea vyzdvihoval například jeho čtení hry, že umí zachovat klid i pod tlakem, jeho sílu na míči nebo přímočarost.

Jenže tyto vlastnosti a na vyšší úrovni bychom nalezli i u jiných hráčů. Třeba takový Kalidou Koulibaly by rozhodně nebyl špatnou volbou. Za zmínku jistě stojí i slovenský zadák Interu Milan Škriniar. Vzhledem k tomu, že milánští chtěli Romelua Lukaka, nabízela se zajímavá výměna.

Pokud by United začali jednat včas, mohli získat Lucase Hernandéze než se upsal Bayernu Mnichov nebo třeba Samuela Umtitiho z Barcelony. Sečteno, podtrženo. Mohlo to dopadnout lépe, ale v Manchesteru jsou všichni šťastní, že mají alespoň Maguirea.

Zdroj: premierleague.cz, sportskeeda.com
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.

TABULKA TOP 5

 • nenalezen žádny zápas

Návrat do minulosti: Parádní volej Van Persieho do sítě Charltonu

Návrat do minulosti: Gólová přestřelka na Anfield Road s Arsenalem