Přihlášení
Menu

Kdy titul rozhodovalo poslední kolo

Kdo letos získá titul? © express.co.uk

Premier League má před sebou poslední 38. kolo a stále nevíme, kdo pozvedne trofej pro mistra ligy. Není to poprvé v historii Premier League, kdy se bude o titulu rozhodovat v poslední hrací den.

Letošní sezóna Premier League se chýlí ke svému konci. Je před námi poslední kolo, ve kterém se rozhodne o novém vládci Anglie. Již teď je jisté, že letošní boj o mistrovský primát je jeden z nejnapínavějších v historii Premier League. Bude se radovat modrá družina z Manchesteru nebo hráči z města Beatles?

Tyto dva týmy utekly zbytku pelotonu a nyní je mezi nimi a týmy na třetím či čtvrtém místě více než dvacetibodová propast. Liverpool by mohl sezónu zakončit s neuvěřitelnými 97 body, a i přesto to na titul nemusí stačit. City mají ještě o bod více a pokud vyhrají svůj zápas na hřišti Brightonu, vyhrají s 98 body titul.

Pojďme si připomenout minulé ročníky, kdy se o titulu rovněž rozhodovalo až v posledním kole.

Sezóna 2013/14

Image result for premier league title city 2013/14
Hráči Citizens si užívají vítězství v lize

Liverpoolu chyběly na konci sezóny pouhé dva body na mistrovský Manchester City. Více než drama v posledním kole se do podvědomí fanoušků dostane nezvládnutý závěr soutěže ze strany Liverpoolu.

Reds byli v čele tabulky Premier League, když nejprve utrpěli porážku ve 36. kole na Anfield Road proti Chelsea, i kvůli podklouznutí Stevena Gerrarda v závěru první půle, po kterém se Chelsea ujala vedení, a nakonec celý zápas vyhrála 2:0.

Noční můru mají možná hráči Liverpoolu dodnes z toho, co se stalo v dalším utkání na půdě Crystal Palace. Reds si kráčeli pro vítězství, když vedli 3:0 ještě v 78. minutě, aby za 10 minut svítil na ukazateli skóre výsledek 3:3.

V posledním kole hráči Liverpoolu potřebovali, aby City prohráli s Brightonem, což se nestalo a City nakonec mohli slavit titul.

Sezóna 2011/12

Image result for premier league title city 2011/12
Thriller v závěru posledního utkání zajistil City titul

Naprostá krása a nepředvídatelnost fotbalu se ukázala v posledním kole ročníku 2011/12, jehož scénář by nedokázal napsat žádný oscarový scénárista.

Rivalové z Manchesteru, United a City měli před posledním kolem stejný počet bodů, ovšem City měli jistotu, že pokud vyhrají na domácím hřišti proti Queens Park Rangers, budou se radovat díky lepšímu skóre z titulu.

Zprvu se to zdálo jako snadný úkol, navíc v 55. minutě byl vyloučen hostující Joey Barton za stavu 1:1, ovšem za 11 minut se hosté z Londýna dostali do vedení. Situace, se kterou fanoušci City jistě nepočítali. Hráči Manchesteru mačkali svého soka, ovšem bez úspěchu. Blížila se 90. minuta a na světelné tabuli stále svítilo skóre 1:2. Fanoušci nemohli uvěřit, že jejich milovaný klub ztratí titul takovým způsobem.

Co se ovšem stalo v nastaveném čase se zapsalo do historie. Nejprve Edin Džeko vyrovnal na 2:2 a vlil do žil všem modrým na stadionu novou vlnu euforie. Neuvěřitelný obrat přišel za další 2 minuty, kdy titul pro Citizens vystřelila dnes už legenda klubu Sergio Agüero. Hráči United se v souběžně hraném utkání již možná viděli s pohárem a šampaňským v rukou, ale nakonec museli spolknout hodně hořkou pilulku.

Sezóna 2009/10

Image result for premier league title chelsea 2009/10
Svěřenci Carla Ancelottiho ukončili nadvládu United

Chelsea vyhrála titul o jediný bod před hlavním pronásledovatelem Manchesterem United a v posledním kole si ligový primát zajistila vítězstvím 8:0 proti Wiganu.

Nebyl zde žádný dramatický moment, jako v případě Agüerova pozdního gólu. Blues si od začátku šli pro vítězství, a nakonec ho oslavili vysokou výhrou. Hráči Chelsea tak překazili pokus United získat čtvrtý titul v řadě.

V sezóně 2009/10 také Chelsea vstřelila 103 gólů, což byl v té době rekord Premier League.

Sezóna 2007/08

Image result for premier league title manchester united 2007/08
United vládci Premier League v sezóně 2007/08

United sice prohráli nejvíce zápasů z týmů TOP Four, který tehdy tvořili týmy Chelsea, Arsenal a Liverpool, ale nakonec to byli oni, kdo byl korunován novým mistrem.

Arsenal byl favorit na získání titulu, dokud nepromarnili svou dobře rozehranou sezónu v jarních zápasech, kdy prohráli klíčové bitvy proti United a Chelsea během 4 týdnů.

A tak zbyly pouze Blues a Red Devils v souboji o mistrovský primát. Družina Sira Alexe Fergusona nakonec udržela v závěru soutěže větší klid a došla si pro titul o dva body před Chelsea.

Sezóna 1998/99

Image result for premier league title manchester manchester united 1998/99
Treble United v ročníku 1998/99 se zapsalo do dějin

Skvělá sezóna Rudých ďáblů, kdy získali treble je památná, stejně jako okolnosti, které vedly k jejich titulu v sezóně 1998/99.

United soupeřili s Arsenalem o vítězství v lize a vypadalo to, že Gunners budou korunováni anglickými šampiony, když svěřenci Alexe Fergusona v posledním kole prohrávali s Tottenhamem 1:0.

Manchester ovšem předvedl obrat, když se jim podařilo otočit duel dvěma brankami a zajistit si titul.

Sezóna 1994/95

Image result for premier league title manchester blackburn 1994/95
Blackburn jako překvapivý vítěz v sezóně 1994/95

Byla to parádní sezóna pro Kennyho Dalglishe, který dovedl Blackburn k mistrovskému primátu, když vyhráli o bod před Manchesterem United.

Bývalý hráč a trenér Liverpoolu si zajistil titul v posledním kole navzdory porážce proti jeho bývalému klubu Liverpoolu na Anfield Road.

Fanoušci Rovers si mysleli, že je vše ztraceno, dokud se k nim nedostaly zprávy o výsledku United. Ti totiž pouze remizovali s West Hamem 1:1, když tehdejší brankář Kladivářů Luděk Mikloško předvedl skvělý výkon a pochytal velké šance United.

Zdroj: premierleague.cz, goal.com, youtube.com
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.