• Arsenal
 • Aston Villa
 • Bournemouth
 • Brighton
 • Burnley
 • Chelsea
 • Crystal Palace
 • Everton
 • Leicester
 • Liverpool
 • Manchester City
 • Manchester United
 • Newcastle
 • Norwich
 • Sheffield United
 • Southampton
 • Tottenham
 • Watford
 • West Ham
 • Wolverhampton Wanderers
Registrace
Zapamatovat přihlášení

Nemáte ještě účet?

Registrace

Máte již svůj účet?

Přihlášení
Menu

Kdo by měl začít příští sezónu v brance United? De Gea, nebo Henderson?

Dean Henderson © goal.com

„Máme novou anglickou jedničku,“ ozývalo se ke konci ledna na Brammal Lane. Navzdory prohře 0:1 byl hlavním hrdinou utkání proti City domácí Dean Henderson.

Henderson byl ten večer skvělý. Působivými zákroky nedovolil skórovat Sterlingovi ani Otamendimu, zlikvidoval i penaltu Gabriela Jesuse. Až v druhém poločase, dvacet minut před koncem, ho po de Bruyneho milimetrovém centru překonal Sergio Agüero.

„Pokud je momentálně na světě lepší gólman, já jsem ho neviděl. Henderson má báječnou budoucnost," prohlásil o dvaadvacetiletém Angličanovi možná trochu odvážně Chris Wilder, manažer Sheffieldu.

Přitom to není tak dlouho, co jej kouč kritizoval, když jeho hloupá chyba stála tým lepší výsledek v zápase v Liverpoolu. Od té doby však mají jeho výkony rostoucí tendenci a zápas proti úřadujícímu mistrovi byl jedním z jeho nejpovedenějších v kariéře.O pouhý den později zažil David de Gea, současná jednička Manchesteru, jeden ze svých černějších dnů. Inkasoval dvakrát z pěti střel, které na něj hráči Burnley vyslali. V médiích se ihned začalo spekulovat o poklesu de Geovi kariéry. Tato dvě utkání dokonale ilustrovala, že situace v brance United není zase tak jasná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Zhruba dvě sezóny zpátky byl Španěl považovaný za jednoho z nejlepších brankářů na světě. Výkon proti Arsenalu z prosince 2017 byl dost možná jedním z nejlepších brankářských výkonů v historii Premier League.

V posledních měsících se ale do jeho hry začaly vkrádat nepřesnosti. Chybí mu jistota a tápe při sbírání centrovaných míčů. Někoho, kdo by nyní na de Geu ukázal při vybírání nejlepších brankářů světa, bychom hledali jen těžko.

Image result for de gea
I přes pár nešťastných výkonů je stále de Gea výborným gólmanem, hodným dresu United.

To vše vyvolává otázku, co se v létě na Old Trafford stane, až se z hostování vrátí Henderson. Ten se odmítá spokojit s rolí dvojky, ani de Gea však nechce hrát druhé housle. Vše tak spěje k tomu, že si v Manchesteru budou muset vybrat. Po kom ale sáhnout?

Pohledem statistik

Tvrdá čísla, oproštěná o jakékoliv emoce mohou bossům při rozhodování pomoci. V základních metrikách je na tom lépe Henderson. Po šestadvaceti odehraných kolech předčívá Španěla v čistých kontech (9 vs. 5) i počtu obdržených gólů (21 vs. 29).

Tato čísla však ovlivňují i další faktory, jako dobrá obrana Sheffieldu, a naopak nejistota v zadních řadách United. Vypovídající tak může být procentuální úspěšnost zákroků. I zde je lepší Henderson (76,2 % vs. 67,8 %).

Zdá se tak, že z pohledu statistik je de Geova pozice velmi slabá. Existuje však jedna, v níž drží velmi cennou výhodu. Henderson má problém s přesností přihrávek. Má nejnižší procentuální úspěšnost ze všech hráčů v Premier League, kteří odehráli podobné množství zápasů (33,8 %). A i když se Sheffield v letošní sezóně velmi často pokouší o dlouhé nákopy, což tento údaj ovlivňuje, může být tento nedostatek problém. Zvlášť když de Geova úspěšnost přihrávek stoupá k 75 %.

Kdy Hendersona pustit do branky?

Pro vedení United nyní přichází důležité rozhodnutí. V Hendersonovi mají brankáře, který by mohl vyřešit starosti s jedničkou mezi tyčemi na několik dlouhých sezón. Otázka tak je, kdy ho na Old Trafford přivítat. Bylo by lákavé dát mu šanci již nyní, disponuje dostatečnou výkonností a i po psychické stránce se zdá být odolný. Skvělými výkony totiž odpovídá na veřejné grilování, které ho v průběhu sezóny potkalo.

Image result for dean henderson england
I když na svůj premiérový start v dospělé reprezentaci stále čeká, mohl by se Henderson s Albionem podívat na Euro.

V de Geovi má však United jednoho z nejlepších brankářů celé éry Premier League. A i když jeho forma vykazuje klesající tendenci, stále má své kvality a má týmu co nabídnout. Vedení v jeho schopnosti očividně věří, i proto s ním v létě podepsalo novou lukrativní smlouvu do roku 2023 s možností prodloužení ještě o jednu sezónu.

Nejpravděpodobnější scénář je tak takový, že Henderson dostane ještě jeden rok v Sheffieldu k tomu, aby potvrdil skvělou výkonnost z letošního ročníku. De Gea si svoji pozici jedničky udrží, vědomí, že má v zádech takovou kvalitu, ho může motivovat k lepším výkonům.

Hendersonův čas v United určitě přijde, po konci letošní sezóny to ale ještě nebude. Šéfové United musí být velice obezřetní, aby svým necitlivým jednáním o Hendersona nepřišli.

Zdroj: 90min.com, premierleague.cz
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.

TABULKA TOP 5

Návrat do minulosti: Parádní volej Van Persieho do sítě Charltonu

Návrat do minulosti: Gólová přestřelka na Anfield Road s Arsenalem