• Arsenal
 • Bournemouth
 • Brighton
 • Burnley
 • Cardiff
 • Chelsea
 • Crystal Palace
 • Everton
 • Fulham
 • Huddersfield
 • Leicester
 • Liverpool
 • Manchester City
 • Manchester United
 • Newcastle
 • Southampton
 • Tottenham
 • Watford
 • West Ham
 • Wolverhampton
Registrace
Zapamatovat přihlášení

Nemáte ještě účet?

Registrace

Máte již svůj účet?

Přihlášení
Menu

Z vězení rovnou do Premier League aneb pozoruhodný návrat Troye Deeneyho

Troy Deeney © Daily Mail

Málokdo si může do životopisu zapsat takový příběh. V roce 2012 to vypadalo, že s jeho kariérou je amen, o rok později již patřil k TOP střelcům Championship.

Troy Deeney se řadí k největším legendám Watfordu. V jeho dresu odehrál přes 330 zápasů, vsítil více než 110 branek, jako jedinému se mu podařilo dosáhnout mety 20 gólů ve třech po sobě jdoucích sezónách. Letos přivádí svůj tým na trávník s kapitánskou páskou. Jaký byl však jeho fotbalový příběh, který se rozhodně neřadí mezi ty běžné.

Rvačka, která mohla znamenat konec

Existuje na něj však ještě druhý pohled. Kvůli jedné dětinské chybě se mohla jeho slibně rozjetá kariéra před šesti lety nadobro zastavit. V červnu roku 2012 se pustil do šarvátky před nočním barem. Společně se svým bratrem Ellisem a dalšími mladíky bezohledně zbili další nevinné návštěvníky baru. Jedna z obětí, které Deeney a spol. dokonce kopali do hlavy, si ze rvačky odnesla zlomenou čelist a tržnou ránu na tváři, další zkrášlilo obličej dvacet stehů.

Rozsudek zněl: 10 měsíců za mřížemi. Soudce označil potyčku za „bezohledné bití" a dodal, že: „přinejmenším jeden z viníků kopal do muže na zemi ve chvíli, kdy již byl pravděpodobně vážně zraněn."

Watford před sezónou 2012/2013 vyhlásil útok na nejvyšší příčky. Po předchozím pokaženém ročníku se měl Deeney stát jedním z pilířů jeho sestavy. Leč, s 10 měsíci vězení by to šlo těžko.

V postupové sezóně 2014/15 řádil v útoku vedle Deeneyho i český forward Matěj Vydra.

Kvůli dobrému chování, projevení lítosti a faktu, že to byl jeho první konflikt se zákonem, se Deeney dostal na svobodu již po 3 měsících. Watford mu dal druhou šanci, opět ho zařadil do kádru a útočník se mu odvděčil 25 přesnými zásahy. Dnes si období kolem léta 2012 velmi pochvaluje.

„Bude to znít strašně, ale já jsem si ve vězení užil každou minutu. Ano, jídlo bylo hrozné, oblečení bylo hrozné, život tam nebyl příjemný, ale mě tam stačila tužka a papír a byl jsem šťastný," označil třicetiletý střelec pobyt ve vězení jako jednu z nejlepších věcí, která se mu tehdy mohla přihodit.

Deeneyho těžké dětství

Fotbalisté z Premier League často bývají kritizováni za to, že miliony, které vydělávají, bezmyšlenkovitě utrácí, jen aby si bohatě užili. Tehdejší počínání Deeneyho z nočního baru by mohlo dát těmto úvahám za pravdu. Je ale nutné přihlédnout také k tomu, z jakého prostředí hráč pochází a jaké má návyky.

Troy Deeney se neřadí mezi ty, kteří se rozhodnou s polovinou své výplaty zatočit za jednu noc v baru. Jeho osobnost je mnohem charakternější a byla utvářená již v nelehkém dětství. Vždyť jeho otec, Paul Anthony Burke (nevlastní otec, ten vlastní rodinu opustil ještě před Troyovým narozením) měl sám problémy s dluhy, kvůli kterým také strávil nějaký čas za mřížemi.

V onen osudný červnový večer zapíjel Deeney nepříjemnou novinu, jeho otci byla diagnostikována rakovina jícnu, které později (ještě předtím, než Troy nastoupil do vězení), podlehl.

Pro Deeneyho matku nebylo období dětství jeho syna snadné. Aby uživila rodinu a pomáhala svému druhovi splácet dluhy, musela docházet do třech zaměstnání a občas svému synovi milosrdně zalhat. Nechtěla, aby se dozvěděl, že je jeho otec ve vězení.

Mladý Deeney v dresu Chelmsley Town.

Tehdy jako talentovaný 15letý mladík dostal šanci zúčastnit se letního přípravného kempu Aston Villy. Možná i díky nelehké rodinné situaci však zmeškal jeho úvod a zdálo se, že snům o velkém fotbalu je konec. Naštěstí mu byla štěstěna nakloněná a on dostal svoji první „druhou šanci" v životě. Přes čtyři roky ve Walsallu a jednu sezónu v Halesowen Town se probojoval do kádru Watfordu, kterému nyní velí.

Ukázkový příklad, jak využít druhou šanci

Současný kapitán Watfordu se několikrát v životě dočkal již zmiňované druhé šance. „I když nemuseli, věřili mi a vzali mě zpátky. Moc jsem se chtěl vrátit," vzpomíná na dobrosrdečnost tehdejšího vedení klubu. Projevenou důvěru rychle splatil. Ve následujících třech sezónách nastřílel 66 branek a výrazně tak pomohl k postupu do Premier League v roce 2015. Několikrát kolem jeho osoby dokonce kroužili agenti z větších klubů.

I poté, co opustil vězení, na něj občas dolehly záchvaty zuřivost, které reflektují jeho dětství a nevybouřenou mysl. Pamatujeme si například na zkrat, kdy jeho ruka skončila ve tváři Joe Allena ze Stoke City. Podobné problémy však dnes neřeší návštěvou baru, ale vyhledává odbornou pomoc: „Fotbal je těžkou zkouškou vašeho mentálního odhodlání. Každý týden mám setkání se svým psychologem. Pomáhá to také mému vztahu s rodinou."3 měsíce strávené za mřížemi tak, zdá se, znamenaly velký obrat v životě třicetiletého Angličana. „Jsem neuvěřitelný motivovaný, chci, aby jméno Deeney něco znamenalo, aby bylo takovou značkou, jakou je jméno Davida Beckhama. Toužím po tom, aby celá moje rodina žila lepší život," dodává Deeney. Své matce koupil nový dům a auto. Založil také charitativní nadaci Troy Deeney Foundation Changing Lives.

Zdroj: thesportbible.com
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.

TABULKA TOP 5

 • nenalezen žádny zápas

Nejkrásnější góly uplynulé sezóny

Rychlý konec: Stoper Tottenhamu šel pod sprchy již po 2 minutách na hřišti