• Arsenal
 • Bournemouth
 • Brighton
 • Burnley
 • Cardiff
 • Chelsea
 • Crystal Palace
 • Everton
 • Fulham
 • Huddersfield
 • Leicester
 • Liverpool
 • Manchester City
 • Manchester United
 • Newcastle
 • Southampton
 • Tottenham
 • Watford
 • West Ham
 • Wolverhampton
Registrace
Zapamatovat přihlášení

Nemáte ještě účet?

Registrace

Máte již svůj účet?

Přihlášení
Menu

Pohled do zákulisí velkých přestupů

Coutinho po přestupu do Barcelony © Getty images

Co se skrývá za velkými přestupy? Vyjednávání přes WhatsApp, bizarní klauzule i neuvěřitelné ceny. To vše patří do zákulisí přestupů, které popisuje fotbalový právník Daniel Geey.

Za fotografií v zasedací místnosti nebo kanceláři, na které hráč svým podpisem definitivně stvrdí svůj přestup, obvykle stojí hodiny a hodiny práce. Desítky oficiálních mailů i méně oficiálních zpráv skrze sociální sítě, provolané hodiny a jednání často trvající do časných ranních hodin. To vše musí zástupci klubů a agenti absolvovat. 

Pokud si přečtete noviny, zdá se vše být snadné. Klub si vybere hráče, dohodne se s jeho stávajícím zaměstnavatelem, doladí individuální podmínky smlouvy a jeho hotovo. Snadná práce. V 80. a 90. letech bylo běžné, že se se jednání účastnili pouze hráči a manažeři obou klubů. Dnes se z přestupů stala mašinérie, do které se zapojí desítky lidí, skauty počínaje, přes agenty, členy sportovního i ekonomického vedení klubu a trenéry konče

Kolik stojí jeden přestup? 

Co se financí týká, výslednou částku, kterou klub za hráče skutečně vynaloží, tvoří mnoho složek. Cenu hráče doplňují poplatky agentům, mzda, podpisový bonus, věrnostní bonusy, provize z dalších přestupů a mnoho dalších položek. Ďábel se skrývá v detailech. U velkých přestupů často dochází k platbě v několika splátkách. Například 50 % ceny klub odešle hned, další čtvrtinu po půl roce a zbývajících 25 % až po celém roce. 

Když v roce 2017 kupovala Barcelona Philippe Coutinha, ze 118 milionů liber, což byla avizovaná cena transferu, putovalo rovnou do Liverpoolské kasy pouze 82 milionů. Zbývající částka 36 milionů byla závislá například na tom, že Barcelona vyhraje Ligu mistrů nebo Coutinho v několika příštích letech získá Zlatý míč.


Philippe Coutinho po přestupu do Barcelony

Je důležité si uvědomit, že cena, kterou si přečtete v novinách, v sobě neukrývá veškeré náklady, které musí klub na pořízení hráče vynaložit. Když si pořídíte posilu za 35 milionů liber, může se to zdát jako dobrý deal, ve spojení s platem ve výši například 25 milionů liber už se to tak zářivé nezdá. 
Při velkých přestupech hrají velkou roli také poplatky agentům. Ty se obvykle vyplácejí ve splátkách a mohou dosahovat až pěti procent základní mzdy daného hráče. K nákladům klubu musíme přičíst ještě poplatek za převod, který klub platí přímo Premier League, aby hráč mohl být zaregistrován jako hráč této soutěže. Tento poplatek činí 4 % z přestupové částky. Mimo jiné přispívá k financování pojistného v rámci důchodového systému profesionálních fotbalistů. 

Jak se tvoří mzda fotbalisty? 

Nejdůležitějším aspektem pro každého hráče je jeho plat. Existují rozdílné přístupy k jeho stanovení, buď hráč pobírá vyšší základ s menšími bonusy nebo je tomu naopak. Druhá možnost může působit více motivačně. Mezi nejběžnější výkonnostní bonusy se řadí: 

Počet startů 

Pokud hráč zvládne odehrát určitý počet utkání, může se jeho plat významně zvýšit. Často to bývá po 25, 50, 75, 100, 125 a 150 zápasech v Premier League. Pokud bude ale posila vysedávat na lavičce, bude pobírat méně. Za určité dosažené milníky může mít hráč ve smlouvě slíbené také jednorázové odměny. 

Počet vítězství 

Když bude hráč přítomen u vítězných zápasů, může mu na účtu přistát zajímavý bonus, pohybující se v rozsahu od několika stovek liber až po zajímavější pětimístné částky. To v případě největších hvězd Premier League. 

Počet gólů 

Zejména útočným posilám nabízí klub motivaci za každý vstřelený gól. Je známé, že některé kluby Premier League jsou ochotné vysázet na stůl i 5 nebo 10 tisíc liber za každý míč v síti soupeře. 

Počet asistencí 

Protože nahrávky jsou téměř důležité jako branky, v některých týmech nejvyšší anglické soutěže si mohou nahrávači přijít i na 3000 liber za gólovou asistenci. 

Počet čistých kont 

Tato kolonka na výplatní pásce patří zejména brankářům. Za vychytanou nulu může šikovný gólman zbohatnout až o 5000 liber. 

Perličky ze smluv 

Některé klauzule a podmínky, uniklé se smluv hráčů, vyvolávají úsměv na rtech. 

Napeč a zaplatíme 

Konžský záložník Rolf-Christel Guie-Mien svého času žádal po Frankfurtu, aby platil za kuchařské lekce jeho ženy. Jestli nosila do kabiny ukázky svého kulinářského umění, to už se nám zjistit nepodařilo. 


Zůstaň na Zemi 

Když roce 1999 Sunderland podepisoval záložníka Stefana Schwarze, znal jeho touhu o odletu do vesmíru. Tehdy se totiž obecně věřilo, že za pár let by mohly být běžné komerční lety do vesmíru. Do smlouvy mu tak připsal klauzuli o tom, že musí zůstat na Zemi. Schwarz nikam neodletěl, zůstal v Sunderlandu pět let a skončil s fotbalem. 

Odchod kvůli válce 

Bernd Stane podepisoval v roce 2002 smlouvu s reprezentací Iráku. Natolik se obával vojenského konfliktu, že si do smlouvy nechal napsat klauzuli o uvolnění z trenérské pozice právě z důvodu války. V roce 2004 skutečně odešel. 

Žádné lyžování 

Stig Inge Bjornebye, norský fotbalista a syn skokana na lyžích se po dobu působení v Liverpoolu nemohl věnovat svému koníčku. Klub se obával, že by se při návštěvách v Norsku mohl zranit, a tak mu veškeré lyžování pod hrozbou pokuty zakázal. 

Přátelé jsou důležití 

Když Neymar působil v Barceloně, každé dvě měsíce za ním přiletěli přátelé a strávili zde nějaký čas. Tuto dovolenou měli kompletně hrazenou od katalánského klubu. Možná se budete divit, ale podobné benefity jsou mezi top hráči běžné. 

Nelétající Holanďan 

Legenda Arsenalu Dennis Bergkamp trpěl strachem z létání. Ve smlouvě měl proto zahrnuto, že když to nebude výslovně nutné, nebude muset na venkovní zápasy létat. 

Žádné červené boty 

Když se Rafael van der Vaart v roce 2015 přestěhoval do Realu Betis, měl nakázáno, že může nosit boty jakékoliv barvy kromě červené. To je totiž barva úhlavního rivala Betisu – Sevilly.

Zdroj: skysports.com, premierleague.cz
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.

TABULKA TOP 5

 • nenalezen žádny zápas

Nejkrásnější góly uplynulé sezóny

Rychlý konec: Stoper Tottenhamu šel pod sprchy již po 2 minutách na hřišti