• Arsenal
 • Bournemouth
 • Brighton
 • Burnley
 • Cardiff
 • Chelsea
 • Crystal Palace
 • Everton
 • Fulham
 • Huddersfield
 • Leicester
 • Liverpool
 • Manchester City
 • Manchester United
 • Newcastle
 • Southampton
 • Tottenham
 • Watford
 • West Ham
 • Wolverhampton
Registrace
Zapamatovat přihlášení

Nemáte ještě účet?

Registrace

Máte již svůj účet?

Přihlášení
Menu

Kdo je obávaný funkcionář Tottenhamu Daniel Levy?

Daniel Levy © skysports.com

Jednoho z nejvlivnějších mužů v lize najdeme ve vedení Spurs. Kam až sahá Levyho moc? Spurs předsedá od roku 2001. V Anglii má pověst tvrdého vyjednavače, který dokázal udělat z týmu ze středu tabulky velkoklub.

Ideální kariéra

Daniel Levy se narodil v britském Essexu. Vystudoval ekonomii na Cambridge a ihned po studiu se angažoval v rodinném podniku. Ne dlouho na to následovalo spojení s Joe Lewisem, se kterým zformovali investiční skupinu ENIC. Poté přišlo první angažmá v čele představenstva fotbalového klubu ve skotském Rangers.

V roce 2001 skupina ENIC vstoupila do vlastnictví londýnského Tottenham Hotspur a do jeho vedení dosadila svého muže - Daniela Levyho. Pro toho je tato pozice o to zajímavější, že je od malička fanouškem Spurs.

Klíčová otázka: Vlastní Daniel Levy Tottenham?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že Daniel Levy vlastní podíl v klubu. Není tomu tak. Majitelem Tottenhamu je ve skutečnosti britský miliardář Joe Lewis. Lidé mají tendenci považovat Levyho za největšího bosse Tottenhamu, protože veřejně zastupuje klub v mediích. Joe Lewis naopak rád zůstává v pozadí mediálního zájmu.

Jak jsme psali výše, funkcionář Tottenhamu je představitelem investiční skupiny ENIC, kde působí jako generální ředitel. Skupina má velký rozsah aktivit, ale především se pohybuje ve sportovním a mediálním sektoru. Pro českého fanouška se skupina ENIC dostala do povědomí vletech 1997 – 2006, kdy byla většinovým vlastníkem pražské Slavie.

V Londýnském klubu si práce svého předsedy váží natolik, že je nejlépe placeným klubovým předsedou v Premier League. Za jednu sezónu si podle deníku The Times vydělá přes 6 miliónů liber.

Levy je nejlépe placeným klubovým funkcionářem v Premier League.

Jak se Spurs pod Levym daří na přestupovém trhu

Předseda Tottenhamu si aktuálně pochvaluje spolupráci s trenérem Mariciem Pochettinem, kterého na sever Londýna přivedl ze Southamptonu. Pochettino odolal vábení Realu Madrid a prodloužil kontrakt v klubu. Argentinec je desátým trenérem u kormidla Spurs. Hledání trenéra, se kterým by v Tottenhamu panovala spokojenost, trvala Levymu dlouhých 15 let.  

Pod vedením Daniela Levyho se klub proměnil z nevýrazného týmu, bojujícího o střed tabulky, na klub pravidelně hrající o nejvyšší příčky. Od roku 2006 chyběl v pohárové Evropě jen jednou a poslední tři sezóny vždy skončil v TOP 4.

Mauricio Pochettino.

Největší vliv má Daniel Levy při přestupech. Sám se podíí na výběru posil a osobně se účastní všech vyjednávání. Bývá považován za neústupného a téměř vždy dosáhne svého. Samotný Alex Ferguson o něm prohlásil, že vyjednávat s Levym bylo bolestivější než operace výměny kyčle.

Pověst neústupného tvrďáka má za důsledek několik povedených přestupů. Levy je známý tím, že ze svých požadavků neslevuje a proto často hráči přicházejí až v poslední možný den přestupového období. Mezi fanoušky jsou poslední hodiny před ukončením přestupového okna přezdívány jako „Levy Time".

Vroce 2010 na poslední chvíli přestoupil do Tottenhamu například Rafael van der Vaart a to za pouhých 8 miliónů liber. V závěrečných hodinách přestupového období byl také zrealizován příchod Moussa Sissoka.

Předseda Spurs není typický jen svými přestupy zrealizovanými pár hodin před deadlinem. Má výborný přehled na přestupovém trhu a umí přivést hráče, kteří v Tottenhamu znásobí svoji tržní hodnotu. Dánský reprezentant Christian Erikssen přicházel do Tottenhamu za 11 miliónů liber, nyní je jeho cena kolem 80 milionů liber. Dele Alli byl pořízen za 5 milionu liber, nyní je jeho cena kolem 100 miliónů liber. Cena brankáře Llorise se více než zdvojnásobila a takhle bychom mohli pokračovat opravdu dlouho.

Hvězdy Tottenhamu - Dele Alli a Christian Erikssen.

Ne všechny přestupové tahy Levymu vyšly. Například vzpomínaný Sissoko stál 30 miliónů liber ale jeho výkony neodpovídají tomu, co se očekávalo. Na jakém postu se Levymu delší dobu nedaří přivést adekvátního hráče, je pozice hrotového útočníka. Na hrotu sice stojí nesesaditelný Harry Kane, ale v případě jeho zranění, nebo střídání, za něj neexistuje náhrada. Na pozici forwarda neuspěli v Tottenhamu postupně Roberto Soldalo, Victor Janssen a jako poslední Fernando LLorente.

Velkou kaňkou v očích fanoušků zůstane poslední přestupové období před sezónou 2018/2019, ve kterém Tottenham nepřivedl jedinou posilu. Při tom Spurs usilovali především o ofenzivního hráče Crystal Palace Wilfrieda Zahu. Danielu Levymu se ale nelíbila vysoká částka, kterou požadovali v Crystal Palace, a jak už to u něj bývá zvykem – neustoupil. Z přestupu tak nakonec sešlo.

Co lze čekat do budoucna

Na britských ostrovech je Levyho neústupnost mnohdy viděna jako chamtivost. Ještě nedávno se v Anglii psalo, že hráči základní sestavy Tottenhamu mají stejný plat jako náhradníci West Bromwiche. Právě nespokojenost s platovým ohodnocením stála za odchodem Kyle Walkera do Manchesteru City. Toby Alderweireld také protahuje vyjednávání o nové smlouvě a požaduje odpovídající plat.

Rozporuplné dojmy fanoušků Tottenhamu nemají však na neotřesitelnou pozici Daniela Levyho žádný vliv. V klubu s ním panuje maximální spokojenost. Spurs zažívají přerod v opravdový velkoklub, daří se mu až na výjimky udržet hvězdný kádr, buduje nový stadión a má fanoušky po celém světě. Teď už zbývá vše potvrdit významným úspěchem. Vždyť na výhru v anglické nejvyšší fotbalové soutěži čeká Tottenham od roku 1961.

Zdroj: premierleague.cz
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.