Přihlášení
Menu

8 nejlepších zápasů uplynulého roku

Arsenal v zápase s Chelsea © premierleague.com

Nostalgické ohlédnutí za výběrem utkání z roku 2018, které si zaslouží více než krátkou vzpomínku. Podívejte se na výběr těch nejlepších, o nichž se ještě dlouho po jejich konci diskutovalo.

1. Arsenal - Chelsea 2:2 (3. ledna)

Už je tomu více než rok, co se tento památný zápas odehrál, takže vám promineme, pokud si ho nebudete pamatovat. Tehdy byl ještě trenérem Chelsea Antonio Conte, lavičku domácích vedl Arsene Wenger a v základní sestavě Arsenalu startoval Jack Wilshere.

Byl to na počátku ledna skvělý zápas. Wilshere splatil Wengerovu důvěru svým prvním gólem od května 2015. Statistici celkem napočítali 33 střel. Na obou stranách zářili brankáři a definitivní rozhodnutí přišlo až v nastavených minutách.

Na zmiňovaný a nádherný Wilsherův zásah v 63. minutě brzy odpověděl z kontroverzní penalty Hazard. Chelsea byla od té doby na koni, což korunoval v 84. minutě Marcos Alonso brankou, znamenající vedení. Pouhých pár chvil před závěrečným hvizdem ale trefil zaslouženou remízu Héctor Bellerín.

2. Liverpool – Manchester City 4:3 (14. ledna)

O pouhých 11 dní později viděla Anglie další úchvatnou přestřelku. Byl to jakýsi předkrm k tomu, co měli muži Jurgena Kloppa zažít ve vyřazovací části Ligy mistrů. Poprvé v sezóně, až v tomto 23. kole, poznali Citizens hořkost porážky.

Toho dne byli Reds nezastavitelní. Byli rychlejší, měli více chuti do hry, a proto v 68. minutě Mohamed Salah slavil již čtvrtý gól, zatímco hosté si připsali díky Sanému jedinou trefu.

Snížení v 84. a 90. minutě znamenalo ze strany City pouze kosmetickou úpravu skóre. Dravější Liverpool zápasu dominoval. Nabyté sebevědomí si pak přenesl do čtvrtfinále Ligy mistrů, kde City v porazil v obou zápasech.

3. Liverpool – Tottenham 2:2 (4. února)

Tento zápas měl všechno. Jistě, scházela mu důležitost předešlého střetnutí a jeho důsledky také nebyly takové, ale nábojem, dramatičností a kvalitou ho možná i předčil.

Pokud byste posledních 15 minut tohoto utkání zfilmovali, měli byste trhák. Sprinty rychlostí blesku? Ano. Neproměněná penalta? Ano. Druhá, lehce kontroverzní penalta? Ano. Gól v nastavení? Ano, hned dvakrát.

Liverpool se uklidnil již ve třetí minutě po zásahu Salaha. V dobrém tempu ubíhající duel takto dospěl až do závěrečné šílené patnáctiminutovky, kterou otevřela pumelice Wanyamy do šibenice.

Poté Karius zlikvidoval Kaneovu penaltu tak, že zůstal stát uprostřed. Euforie na Anfiled Road dosáhla vrcholu po sólu Salaha, který na začátku nastavení obešel tři obránce a přehodil gólmana Llorise. Ledová sprcha pro domácí příznivce však přišla po druhé odpískané penaltě ve prospěch hostů. A Harry Kane se obvykle dvakrát za sebou nemýlí.

4. Manchester City – Manchester United 2:3 (7. dubna)

Druhá porážka City v sezóně byla možná ještě bolestivější než ta první. Citizens mohli v tomto zápase proti svému největšímu rivalovi definitivně stvrdit titul a po první půli to tak skutečně vypadalo

Pohodovou jízdu za vítězstvím zahájil v 25. minutě Kompany. Když se o 5 minut později se svým zásahem přidal Gündogan, šlo se do kabin za stavu 2:0.

Po přestávce se ale začaly dít věci. Všechny by nás zajímalo, co Mourinho svým svěřencům o poločase říkal, protože na hřiště vlétli jako vyměnění. Dva rychlé góly Pogby znamenaly vyrovnání a když v 69. minutě skóroval Smalling, v domácích fanoušcích byste se krve nedořezali.

Titul nakonec City stvrdili o kolo později a s Mourinhem to dopadlo tak jak to dopadlo, tento zápas byl ale zábleskem toho, že i pod Portugalcem to nebylo vždy špatné.

5. Tottenham – Leicester 5:4 (13. května)

Poslední zápas sezóny. Aby si zajistil třetí místo v tabulce, musel Tottenham zvítězit. Devátému Leicesteru už o nic nešlo. Přesto anebo právě proto se zápas změnil v krásnou podívanou.

Lišky zaskočili domácí již ve čtvrté minutě brankou Vardyho. Kane sice ihned srovnal, ale s dalším zásahem přišel po čtvrt hodině hry Mahrez. V druhém poločase dokonce již na 3:1 zvýšil Iheanacho a Spurs se pomalu začali smiřovat se čtvrtou příčkou. Jejich konkurent z Liverpoolu totiž už válcoval Brighton.

Třígólové vzepření během jedenácti minut ale znamenalo rychlý obrat. A i když si Leicester druhým gólem Vardyho v 73. minutě udržel šanci na body, o 180 vteřin později rozhodl o pomyslném bronzu pro Spurs Kane.

6. Chelsea – Manchester United 2:2 (20. října)

V podstatě celý podzim se spekulovalo o tom jestli (nebo spíše kdy) Mourinho opustí svoji kancelář na Old Trafford. Výlet do Londýna tu chvíli ale jen oddálil.

Stejně jako u derby se City nebo výhry nad Newcastlem, šlo i tentokrát o zápas dvou rozdílných poločasů. Tomu prvnímu jasně vládla Sarriho sestava, ke své škodě ale převahu zúročila pouze jedním gólem.

Ďáblové se po poločase zlepšili, dvakrát se trefil Martial a Chelsea mohla být ráda, že v šesté minutě nastavení vyrovnala. Po Azpilicuetově centru trefil nejprve Luiz tyč, poté Rüdiger De Geu a až Barkley síť. Chelsea se tak alespoň na pár hodin posunula do čela tabulky.

7. Arsenal – Tottenham 4:2 (2. prosince)

Derby o sever Londýna bylo reklamou na fotbal. Český fanoušek by řekl, že se hrál totální fotbal. Výsledek mohl skončit opravdu jakkoliv.

Dva obraty skóre, dvě penalty, branky v rychlém sledu za sebou, skvělé individuální akce i týmové kombinace. Cokoliv hezkého si na fotbale představíte, se tehdy na Emirates odehrálo.

Když v 74. minutě Lacazette vystřelil Arsenalu vedení, které o tři minuty později ještě pojistil Torreira, vzpomněli si fanoušci na slavné časy, kdy Arsenal vcelku pravidelně sbíral trofeje.

8. Chelsea – Manchester City 2:0 (8. prosince)

Pokud budou Manchesteru City na konci sezóny scházet nějaké body, bude se muset ohlédnout za nepovedeným prosincem. První ze tří porážek přišla právě na Stamford Bridge.

Aura Pepa Guardioly byla ta tam, Citizens marně hledali recept na obranu Blues, a především směrem dopředu byli zcela impotentní. Domácím navíc zazářili sváteční střelci.

Na konci prvního poločasu po krásné Hazardově přihrávce rozvlnil síť Kanté a pojistku přidal 10 minut před koncem David Luiz. Bylo tak jasné, že na první příčku v tabulce se posune Liverpool.

Zdroj: 90min.com
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.

TABULKA TOP 5

Nevídaný gól mohli vidět diváci v duelu Liverpool – Burnley, který padl přímo z rohového kopu

Jorginhova utažená placírka rozhodla duel na Craven Cottage v derby proti Fulhamu