Přihlášení
Menu

10 nejvyhrocenějších zápasů v historii Premier League

Arsenal v městském derby se Spurs © premierleague.com

Aneb když jsou karty v hlavní roli. Jakým zápasům vládla nervozita a vyhrocené situace? S ostrovním fotbalem je tvrdá hra spojená stejně jako nepříznivé počasí.

Jaké zápasy se dostaly do výběru deseti nejzákeřnějších, které kdy Premier League viděla?

10. Leeds United 0-0 Chelsea (25/10/98)

Toto utkání z října roku 1998 je důkazem toho, jak se z výsledkově nudného střetnutí dá vytvořit zapamatování hodný zápas. Absenci branek i velkých šancí vynahradilo 13 žlutých karet, které sudí Mike Reed rozdal, mistr světa z téhož roku Frank Leboeuf viděl dokonce dvě, a tedy i červenou.

Ve žlutých statistikách se vyjímá i jméno Gianfranca Zoly, současného asistenta trenéra v Chelsea.

Zola je legendou klubu, ale občas mu také ujely nervy.

9. Everton 2-2 Newcastle United (13/09/03)

Před pátým kolem ročníku 2003/2004 měl rozhodčí Rob Styles na svém kontě 11 žlutých karet a 3 červené. V Goodison Parku svoji statistiku téměř zdvojnásobil. Hráčům obou týmů rovnoměrně ukázal po pěti žlutých kartónkách, dva další poslal rovnou do sprch.

Gólovou přestřelku velmi ovlivnily i tři odpískané penalty, hostující Alan Shearer měl k dispozici dvě, obě proměnil a zápas tak skončil remízou.

8. Chelsea 1-1 Blackburn Rovers (17/02/99)

Chladný únorový večer si rozhodli hráči Chelsea a Blackburnu trochu přiostřit. V prvním poločase otevřel skóre domácí Jody Morris a zdálo se, že si Chelsea dokráčí k poklidnému vítězství.

Poté, co v 84. minutě vyrovnal záložník Alan Walsh, se však přihodilo něco neočekávaného. Gianluca Vialli, toho času hrající manažer Blues si začal potyčku s Marlonem Broomesem, z níž oba odešli s červenou kartou.

Vialli tehdy nedal svým svěřencům ideální příklad toho, jak se chovat na hřišti.

7. Portsmouth 1-1 Sunderland (09/02/10)

Rozhodčí Kevin Friend prožil v únoru 2010 velmi náročný večer. Nepříjemnosti ve Fratton Parku začali již v 9. minutě, kdy sprintujícího Benta podkosil domácí Ricardo Rocha a viděl červenou kartu. Nerozhodný postoj sudího rozproudil diskuze, které neustaly po celý zápas. Z následné penalty se navíc trefil právě Bent a hosté vedli.

V druhém poločase však Sunderland svoji převahu nevyužil. Na zlepšující se výkon domácích reagoval tvrdou hrou, z čehož plynula červená karta pro Cattermola. Friend poté hostům nepřisoudil druhý pokutový kop za sporný souboj McCartneyho s Piquionnem, emoce tak ještě více vzplály.

Druhou červenou pro Sunderland vyfasoval po pouhých dvou minutách na hřišti za úder loktem Meyler a tak závěrečná desetiminutovka patřila výhradně Pompey. Nejprve Piquionne zahodil tváří v tvář brankáři stoprocentní tutovku, v 90. minutě už k vyrovnání došlo, když se Dindane trefil z rohu.

6. Tottenham 2-1 Arsenal (07/11/99)

Tottenhamu se v londýnských derby s Arsenalem dlouhodobě příliš nedaří, tento duel si však fanoušci pamatují, a to nejen díky vítězství Kohoutů. První půle se ještě nesla ve znamení dobrého fotbalu, na rychlé zásahy Iversena a Sherwooda dokázal před koncem poločasu zareagovat Patrick Vieira.

Se startem druhé pětačtyricetiminutovky jako by začal nový zápas. Zápas plný tvrdých střetů a diskuzí. Jako první se do sprch poroučel v 53. minutě Fredrik Ljunberg, ta pravá řež však nastala v posledních čtvrthodině. Za tu dobu rozdal sudí 7 žlutých karet a pro Martina Keowna přidal jednu červenou. Že další branky nepadly ani snad není třeba dodávat.

5. Liverpool 3-1 Everton (25/03/06)

Další derby, které přineslo pořádnou dávku emocí, viděla Anglie v roce 2006. Ještě dříve, než začaly padat góly, přišel Liverpool o svého lídra. V 18. minutě měl Steven Gerrard dvě žluté karty a jeho pobyt na hřišti skončil. Liverpool se dvěma góly, které orámovaly poločasovou přestávku, dostal do dvoubrankového vedení, na 1:2 snižoval v 61. minutě Tim Cahill.

Naděje hostí na dobrý výsledek utnul střídající Andy van der Meyde, který udeřil loktem do obličeje Xabiho Alonsa a vyrovnal počet hráčů na trávníku. Branka Harryho Kewella v 84. minutě již byla pouhým stvrzením vítězství Reds. O nervóznosti zápasu vypovídá také 10 žlutých karet, které rozhodčí během zápasu rozdal.

4. West Brom 1-1 Fulham (18/09/04)

Až do 61. minuty se zdálo, že fanoušci na The Hawthorns uvidí běžný ostrovní zápas. 4 žluté karty nepředstavovaly nijak výjimečný počin, na hřišti probíhal boj o každý metr místa. To se půl hodiny před koncem vymstilo Fulhamu, kdy Papa Bouba Diop hrál až příliš tvrdě a viděl první červenou kartu utkání.

Následovala smršť žlutých kartónků a dokonce i první gól z kopačky hostujícího Andyho Colea. Ten se ale odmítl stát kladným hrdinou zápasu, v 84. minutě se zapojil do potyčky s Neilem Clementem, oba zamířili rovnou do kabin. Místo poklidného dohrání zápasu se tak Fulham strachoval o vítězství. Nakonec o něj i gólem Kanua z 88. minuty přišel.

3. Liverpool 0-1 Everton (27/09/99)

Na prozatím poslední vítězství Evertonu na Anfield Road se nebude vzpomínat kvůli gólu Kevina Campbella ze čtvrté minuty. Fotbal šel tehdy trochu stranou. Potyčka domácího brankáře Westervelda s útočníkem Jeffersem poslala v druhém poločase oba borce do sprch. Protože již Gerard Houllier třikrát vystřídal, rukavice si musel nasadit obránce Steve Staunton. Vedlo se mu dobře, po zbytek utkání udržel čisté konto.

Myšlenky na případné vyrovnání však Reds zahnal Steven Gerrard, kdy nevybíravě zajel do jednoho z protihráčů. Červená karta na sebe nenechala dlouho čekat.

2. QPR 1-0 Chelsea (23/10/11)

Nepovedená ligová sezóna Chelsea jako by se obrazila v tomto utkání na hřišti QPR. Zápas ovlivnila jednak brzká branky domácích z penalty a pak také nevídaný počet karet. Z hráčů Blues unikly žlutému trestu pouze brankář Čech, Juan Mata a Daniel Sturridge, po faulech navíc viděli červenou Bosingwa a Drogba, a to ještě v prvním poločase.

V tom druhém se sice hosté nevzdali a měli šance, vyrovnání se však nedočkali. Čím tento zápas vstoupil do historie nejvýrazněji, je konflikt Antona Ferdinanda s kapitánem Chelsea Johnem Terrym, který měl domácího obránce rasisticky urážet.

Výsledek obrázku pro chelsea qpr 2011I kliďas Lampard se dokázal pořádně naštvat.

1. West Ham 1-5 Leeds United (01/05/99)

Rekord v nedisciplinovanosti drží pevně ve svých rukou hráči West Hamu a Leedsu. Hlavní podíl na tom měli domácí, kteří k pěti žlutým kartám přidali tři červené. Kam se na to hrabou tři žluté v podání hostí.

Na to, jakým způsobem utkání skončilo, měla vliv už první červená karta, kterou v 16. minutě viděl Ian Wright. Unavení domácí, kteří navíc od 61. minuty hráli v devíti a samotný závěr pak v osmi lidech na hřišti, nemohli hráčům Leedsu vzdorovat. Pro oba týmy nakonec sezóna 1998/1999 skončila nad očekávání dobře, Kladiváři obsadili skvělou pátou příčku, Leeds dokonce čtvrtou.

Zdroj: 90min.com
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.

TABULKA TOP 5

Torreira se Arsenalu vyplácí. Parádními nůžkami rozhodl utkání s Huddersfieldem

Frustrovaný Gabriel Jesus a Mahrezova penalta, která možná ještě teď letí vesmírem