Wright: Vážné zranění je celodenní noční můra

Wright: Vážné zranění je celodenní noční můra

29.01.2016 | autor: Ian Wright | Diskuse (0)

Ian Wright, analytik Match of the Day, hovoří o tom, co dlouhodobá zranění znamenají pro hráče, a jak se s nimi vyrovnat.

Momentálně to vypadá, že případy Jacka Wilshera nebo Daniela Sturridge jsou pro fanoušky terčem posměšků. Stále častěji se především na internetu objevují narážky, že tato dvojice bývá zraněná právě tehdy, když se jí to hodí.

Já si však myslím, že šiřitelé těchto kritických názorů nejsou schopni empatie; nerozumí utrpení fotbalistů, kteří procházejí dlouhodobým léčebným a rehabilitačním procesem, a už vůbec nedovedou ocenit mentální sílu jedinců, co se musí na několik měsíců vzdát své vášně. Já jsem měl štěstí, že se mi vážná zranění vyhýbala po celou mou kariéru. Nicméně, viděl jsem spoluhráče, co denně docházeli na lékařské prohlídky, a proto vím, čím museli projít.

Nikdy jsem nepotkal fotbalistu, co by chtěl být zraněný a sledovat zápasy z tribuny. Pokud se vám stane opravdu vážný úraz, je to celodenní noční můra, která trvá třeba i rok a půl. Život zraněného fotbalisty totiž není pohodový, jak se někteří kritici snaží naznačit. Jste psychicky na dně a bývá velmi těžké zbavit se negativních vyhlídek. Přetržené vazy totiž mohou znamenat ztrátu obživy - v tom nejhorším případě, samozřejmě.

Vídáte své spoluhráče na tréninkovém hřišti a nemůžete s nimi trénovat. Navíc se ani neblížíte návratu na hřiště, což vaši frustraci zvyšuje. Z toho důvodu potřebujete okolo sebe lidi, co vás budou neustále podporovat. Myslím, že Jack Wilshere má štěstí, že může rehabilitovat a připravovat své tělo na návrat společně s Dannym Welbeckem a Tomášem Rosickým, dalšími dlouhodobě zraněnými fotbalisty Arsenalu. Díky tomu není jen v kontaktu s lékaři a fyzioterapeuty.

Stejnou, ne-li větší důležitost má i podpora rodiny, protože pokud trávíte čas doma o samotě, inklinujete k tomu, abyste o zranění více přemýšleli. A potom se opět roztáčí spirála negativních emocí a vy nemáte radost, ani když vidíte své děti či manželku. Chcete zkrátka hrát fotbal, ale nemůžete. Celý čas ale nemůžete trávit jen v tréninkovém areálu, kde najdete kontakt s lidmi; rodina je totiž to nejdůležitější, co drží vaší psychiku nahoře po dlouhé týdny či měsíce.

Spousta fanoušků si uvědomuje, že musí zraněné hráče podpořit. Pak je vždy příjemné slyšet chorály na tribunách, které volají vaše jméno. Ovšem jakmile si přečtete jediný anonymní komentář o tom, že současný Arsenal či Liverpool vaše služby nepotřebují, ocitnete se zpět na zemi, v horším případě budou se prohloubí vaše deprese.

Wilshere je nyní blízko návratu po vleklém zranění, což může být pro Arsenal veliká vzpruha v  bojích o titul. Mně osobně však daleko více těší, že tento návrat pomůže samotnému Wilsherovi. Prošel velmi náročným obdobím po fyzické i psychické stránce, ale jakmile bude zpět na hřišti, naváže na své někdejší nejlepší výkony.

Je mu teprve 24 let a letos neodehrál ani minutu kvůli zranění kotníku. A když vzpomenete na jeho předchozí zdravotní problémy, díky nimž od začátku ročníku 2011/12 nastoupil pouze do šestatřiceti procent utkání, dojde vám, jakou měrou ovlivnila zranění kariéru tohoto nadějného fotbalisty - skoro dva roky strávil na marodce kvůli různým potížím.

Teď se ale vrací v pravý čas. Arsenal má veliké šance na titul a navíc v červnu 2016 začíná mistrovství Evropy. To jsou dva obrovské motivátory pro anglického záložníka. Kritici sice tvrdí, že Arsenalu se bez něj daří více (minulý ročník podle statistik vyhráli Gunners 75 procent zápasů, v nichž Wilshere nenastoupil, kdežto pokud hrál, procento vítězných duelů se pohybovalo okolo třicítky), ovšem to je pouhé zdání, protože Wilshere byl zraněný v době, kdy celý tým nabral formu.

Jsem rád, že ve Wilsherově případě lékařský tým nic neuspěchal a raději prodloužil dobu rekonvalescence. Pokud tedy přijde další zranění, zotavení by již nemělo probíhat tak dlouho jako nyní. Co se týče Daniela Sturridge, mám pocit, že on byl v Liverpoolu pod přílišným tlakem a návrat několikrát uspěchal. Byl zkrátka z různých stran tlačen, aby nastoupil, přestože svá zranění stoprocentně nedoléčil.

Podobně jako Wilshere zmeškal velkou porci zápasů. Vždyť od ledna 2013, kdy přestoupil na Anfield, utrpěl osmnáct různých zranění a od začátku minulého ročníku nastoupil jen do šestadvaceti procent zápasů. Na druhou stranu opakovaně dokázal, že pokud je zdravý, patří do absolutní špičky mezi útočníky.

Naposledy skóroval dvakrát v League Cupu proti Southamptonu, ale poté přišel další úraz. Lidé jeho zranění často zvýrazňují a tvrdí, že by se jej Liverpool měl zbavit. A to jsou právě ty věci, které vytvářejí tlak - hráč to vnímá a chce nastoupit i přes bolest, aby fanouškům ukázal, že není simulant. Je smutné, když samotný manažer Jürgen Klopp potvrdí, že Sturridge musí nastupovat nedoléčený.

Nicméně, profesionálové tohle dělají neustále. Já jsem například málokdy hrál v takovém stavu, že bych neměl jediný problém. Záleží to ovšem na vašem prahu bolesti, o němž víte jen vy. Proto není vhodné pochybovat o tom, že Sturridge nic nevydrží, když nevíme, co na hřišti podstupuje. Chápu, že Klopp i fanoušci jej chtějí co nejrychleji zpět, protože sezóna se nevyvíjí podle představ. Když Sturridge hraje, šance Reds zkrátka stoupají.

Avšak je třeba myslet i na možné důsledky a vliv unáhlených kroků na budoucnost. Hrajete-li pravidelně nemocní či s pohmožděným kotníkem, tělo vám to někdy dozajista vrátí.

 

Ian Wright

 

 

Sdílet článek s přáteli na Facebooku

Pokud jste narazili na chybu v článku, ohlašte ji na email redakce@premierleague.cz

Zpět na homepage Archiv aktualit Vytisknout
 

Diskuze - počet příspěvků (0)

PŘIDAT NÁZOR

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Pokud nejste registrovaným uživatelem, můžete se zaregistrovat zde.

Anketa

Jak dopadne Anglie na probíhajícím evropském šampionátu?

 
59%
 
10%
 
3%
 
7%
 
21%

Starší ankety

Jsem:    

 

© 2000-2015

Premier
League.cz

Premier League.cz

Tým Premier League

redakce@premierleague.cz :: tiráž

REKLAMA

Prodej inzerce zajišťuje exklusivně společnost AdActive, s.r.o.

info@adactive.cz.cz, http://www.adactive.cz, +420 723 000 561
Reklamní plochy, inzerce a spolupráce (PDF)

Wikipedie

Užití nebo převzetí obsahu bez souhlasu provozovatele je zakázáno.

Premier League.cz využívá Football League Manager & VisionWebBuilder.

© Tým Premier League | Prodej inzerce exklusivně zajišťuje AdActive, s.r.o.

Přihlášení:           |  Zaregistrujte se

Facebook Twitter RSS