Tottenham žije svůj sen o pohádce, ačkoliv ho nikdo nepřizná

Tottenham žije svůj sen o pohádce, ačkoliv ho nikdo nepřizná

12.02.2016 | autor: Radek Dragoun | Diskuse (0)

Tottenham je na 2. příčce tabulky Premier League a na vedoucí Leicester momentálně ztrácí 5 bodů. Třináct kol před koncem tak může reálně pomýšlet na ligový titul. Nicméně okolo White Hart Lane o tom zatím není ani slechu.

 Bývá tradicí britských ale i zahraničních médií, že před začátkem každého ročníku Premier League jejich novináři tipují, jak bude vypadat tabulka po 38 kolech. Tyto tipy nemívají takřka žádnou vypovídající hodnotu, jelikož uhodnout, jak který klub na tom bude za několik měsíců, během kterého se může stát cokoliv počínaje zraněním klíčových hráčů, odchodu hráčů v zimním období konče krátkodobým či dlouhodobým výpadkem formy. V této sezóně tomu nebylo jinak, nicméně předsezónní tipy velmi dobře ilustrují, jak nevyzpytatelná je letošní sezóna. Však například novináři The Guardianu tipovali Foxes na 19. místo.

A nebyli jediní. Mnozí se domnívali, že Leicester bude bojovat o záchranu a když to půjde, tak o střed tabulky. Realita, jak snad vědí i největší ignoranti anglické Premier League, je jiná. Jenže kromě fanoušků Leicesteru, kteří prožívají nezapomenutelné chvíle, z toho musí mít náramnou radost i v Tottenhamu. Leicester pobláznil média, každý týden se objevují články, kdy jejich famózní jízda skončí a zdali mohou dokráčet až k trofeji pro vítěze Premier League. A mezitím se do boje o nejvyšší příčky pomalu a nenápadně dostává další klub, od kterého to takřka nikdo v předsezónních prognózách nečekal – Tottenham Hotspur.

Zatímco na mančaft okolo manažera Claudia Ranieriho je vyvíjen ze strany médií neustálý tlak (ne že by se to na výkonnosti Foxes nějak podepsalo), Spurs zatím zůstávají být před tímto tlakem jakžtakž ochráněni, což jim samozřejmě hraje do karet. Realita je však taková, že stejně tak, jako se může na konci sezóny oslavovat titul na King Power Stadium, může tomu tak být na White Hart Lane. Však Tottenham je již druhý a na vedoucí Leicester ztrácí 5 bodů.

Jen to nezakřiknout

Zatímco novináři se pomalu v článcích o mistrovských ambicí začínají zmiňovat velmi vážně rovněž i o Tottenhamu, mezi fanoušky a samotnými členy Spurs to místy však vypadá, jakoby se Spurs nacházeli 5 bodů od čtvrtého místa, nikoliv pod samotným vrcholem tabulky. To koneckonců v článku britského The Guardian potvrdil i Mike Collett, který je fotbalovým reportérem a od roku 1961 fanouškem Tottenhamu: „Neslyšel jsem nikoho zmínit slovo titul. Nikdo mezi mými přáteli o tom nemluví. Sám si nedovolím myslet na to, že můžeme vyhrát ligu. Měli jsme již tolik falešných nadějí.“

A nelze se mu divit. Právě rok 1961 je v historii severolondýnského klubu tím posledním, který má mistrovský přívlastek. A to tým vedl legendární Bill Nicholson. Tedy muž, který je na White Hart Lane oblíben jako nikdo jiný. Mimochodem v tomto roce Spurs triumfovali i v FA Cupu. A koho porazili ve finále? Leicester.

Není tedy divu, že zatímco v celé Anglii se pomalu začíná spekulovat, zdali Tottenham může vyhrát titul, fanoušci klubu s modrým kohoutem v logu jsou velmi opatrní. Však ti, co pamatují poslední titul, jsou již minimálně šedesátníci

A odvážná slova nejsou slyšet ani ze samotného klubu. Manažer Mauricio Pochettino si uvědomuje, že titul vyhrávají výkony, ne odvážná slova. „Je důležité ukázat, že můžeme dosáhnout velkých věcí. Můžete o tom mluvit donekonečna, ale musíte prokázat, že jste tým. Myslím, že moji hráči jsou chytří a věřím v ně,“ řekl před zápasem s Watfordem.

Vítězný duch vedený přemýšlivým manažerem

Právě s osobou Mauricia Pochettina je nejvíce spojen výkonnostní boom Spurs. Proslulými a náročnými tréninky připravil svůj mančaft na sezónu dokonale. I díky tomu se Tottenham prezentuje hrou, která hodně spoléhá na nepříjemný presing, který leckterým týmům dělá velké problémy. O to víc, když ho hráči vydrží praktikovat téměř celých 90 minut.

Navíc z klubu září vítězná mentalita, progres jednotlivých hráčů je u některých k neuvěření. Však takový Erik Lamela byl zpočátku označován jako příklad toho, jak vyhodit 25 miliónů liber za hráče, který se nedokáže aklimatizovat na anglický styl fotbalu. Nyní by si to již nikdo nedovolil říct.

S argentinským manažerem je navíc spokojen i předseda Daniel Levy. Nejenže klub bojuje o místa zaručující účast v základních skupinách Champions League, která znamená přísun miliónů liber do klubové pokladny, ale ještě k tomu nepotřeboval nijak zvlášť utrácet. Pochettino během čtyř přestupových období, která strávil na White Hart Lane, při sečtení přestupových částek odcházejících a přicházejících hráčů, je ještě 6 miliónů liber v plusu. V době, kdy se chystá přestavba stadionu, je to v očích předsedy klubu vítaná statistika.

Mohou za to především brilantní nákupy. Často se připomíná cena Riyada Mahreze, který do Leicesteru přišel za 750 tisíc liber a nyní patří k nejlepším hráčům Premier League. Ale ani nákupy Pochettina, které teď patří k důležitým článkům klubu, nedosahovaly astronomických částek. Však Eric Dier stál 4 milióny liber, Dele Alli 5, Kieran Trippier 3,5 a Kevin Wimmer více než 4 milióny liber.

Navíc Pochettino velmi zvažuje, koho vlastně do svého klubu chce. Fanoušci byli v létě zděšeni, že klub jde do sezóny s jediným seniorským útočníkem klasického typu. Harryho Kanea měl doplnit Saido Berahino, ale Spurs se s West Bromwichem nedohodli. Očekávání, který útočník přijde krýt Kaneovi záda, se tak protáhla do zimy. A on nepřišel nikdo. Argentinský manažer pak na tiskové konferenci vysvětloval, že nechce přivést někoho jenom proto, aby někoho přivedl. Zároveň dbá na to, aby hráč do týmu dokonale zapadl a nenarušoval rovnováhu, která v týmu panuje. Když k tomu připočteme fakt, že v lednovém přestupovém období nemají hráči takřka žádný čas na aklimatizaci s novými spoluhráči, zdá se být to být rozumné zdůvodnění. Navíc není záruka, že by v případě zranění anglického reprezentanta, byla nová posila pro klub přínosnější než Heung-Min Son, Nacer Chadli či Clinton N’Jie, kteří na tomto postu mohou rovněž bez problému hrát.

To, že Pochettino v zimě nepřivedl jediného hráče, svědčí o tom, jak moc důvěřuje svému týmu. Může to být samozřejmě velký risk, ale risk, který se může vyplatit. A když pomineme post útočníka, za kterého nemá úplně stoprocentní náhradu, ostatní posty má důstojně zdvojené.


Jedinečná šance?

Pravdou je, že šance Tottenhamu na zisk titulu jsou tak vysoké i z toho důvodu, že mnoho ostatních klubů se trápí. Výkony Chelsea, Liverpoolu nebo Manchesteru United není třeba detailně rozebírat. Nicméně do konce sezóny se bude ještě hrát o 39 bodů, což je porce, která může ještě úplně zamíchat postavením klubů v tabulce. Koneckonců v nadcházejícím kole hrají první čtyři týmy mezi sebou, takže čelo tabulky se opět výrazně promění. Navíc Spurs stále hrají FA Cup a Evropská ligu, což jsou minimálně 3 zápasy navíc, které na rozdíl třeba od Leicesteru musí odehrát, a to se v náročné sezóně rovněž musí projevit.

Velkou nevýhodou klubu je i jeho nezkušenost. Přestože se Spurs prezentují vyspělým výkonem, přibývající čas a vidina velkého úspěchu může takto mladému týmu bez zkušeností z bojů o titul svazovat nohy. Nicméně takhle slibně rozjetou sezónu už mnoho fanoušků ani nepamatuje. Navíc není záruka, že se bude zase opakovat. V příští sezóně si mohou mnohem lépe počínat výše zmíněné kluby a je jasné, že Tottenham bude mít v létě co dělat, aby udržel klíčové fotbalisty. To koneckonců platí i pro samotného manažera, jehož udržení na White Hart Lane bude pro klub klíčové.

Překvapivého vítěze Premier League již dlouho neměla. Kromě médii často oplývaného Leicesteru to může být i Tottenham. Nicméně je třeba nezapomínat i na Arsenal a Manchester City, které minimálně teď mají k titulu zhruba stejně daleko.

 

Radek Dragoun

 

 

Sdílet článek s přáteli na Facebooku

Pokud jste narazili na chybu v článku, ohlašte ji na email redakce@premierleague.cz

Zpět na homepage Archiv aktualit Vytisknout
 

Diskuze - počet příspěvků (0)

PŘIDAT NÁZOR

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Pokud nejste registrovaným uživatelem, můžete se zaregistrovat zde.

Anketa

Jak dopadne Anglie na probíhajícím evropském šampionátu?

 
59%
 
10%
 
3%
 
7%
 
21%

Starší ankety

Jsem:    

 

© 2000-2015

Premier
League.cz

Premier League.cz

Tým Premier League

redakce@premierleague.cz :: tiráž

REKLAMA

Prodej inzerce zajišťuje exklusivně společnost AdActive, s.r.o.

info@adactive.cz.cz, http://www.adactive.cz, +420 723 000 561
Reklamní plochy, inzerce a spolupráce (PDF)

Wikipedie

Užití nebo převzetí obsahu bez souhlasu provozovatele je zakázáno.

Premier League.cz využívá Football League Manager & VisionWebBuilder.

© Tým Premier League | Prodej inzerce exklusivně zajišťuje AdActive, s.r.o.

Přihlášení:           |  Zaregistrujte se

Facebook Twitter RSS