Krátce ke změnám v Evertonu

Krátce ke změnám v Evertonu

28.02.2016 | autor: Telegraph, Josef Kraus | Diskuse (0)

Z Evertonu přicházejí zprávy o změně ve vlastnické struktuře. Téměř poloviční podíl v klubu totiž koupil íránský miliardář Farhad Moshiri, bývalý spoluvlastník Arsenalu.

O možném novém investorovi se v Evertonu spekulovalo již od podzimu. Tehdy však padaly zmínky spíše o amerických byznysmenech, konkrétně o Johnovi Jay Mooresovi (bývalý vlastník baseballového klubu San Diego Padres) a Charlesovi Noellovi, kteří nabízeli 200 milionů liber. Kromě toho vedení Evertonu jednalo s majetnou jordánskou rodinou a zájem o klub byl také v Číně. Vstup Moshiriho je proto určitým překvapením, jelikož zpráva se v britských médiích objevila teprve v sobotu ráno.

Změny v Evertonu se však dotknou také Arsenalu, jelikož Moshiri svůj podíl v Arsenalu prodá Alisherovi Usmanovovi, který má druhý největší podíl na Emirates Stadium. V Evertonu se však Íránec stává největším podílníkem, jelikož mu nyní patří 49,9 procent. Nicméně, hlavní slovo by měl i nadále mít předseda Bill Kenwright. To byl zřejmě rozhodující faktor, proč podíl získal právě Foshiri.

Osobní majetek Farhada Moshiriho má podle magazínu Forbes hodnotu zhruba 1.3 miliardy liber a nyní by měl ještě vzrůst díky nákupu podílu v Evertonu. Navíc podle odhadů za svůj díl v Arsenalu získá od Usmanova dalších dvě stě milionů liber. Moshiri tedy konečně získává rozhodující vliv a možnost investovat v některém fotbalovém klubu. Nejprve se v Arsenalu společně s Usmanovem pokoušel o odkoupení podílu Stana Kroenkeho, ale dvojice s touto snahou neuspěla.

„Po opravdu vyčerpávajících jednáních věřím, že jsme konečně našli vhodného partnera, který posune klub vpřed,“ sdělil v sobotu Kenwright. „V posledních osmnácti měsících jsme se Farhad Moshiri a já vzájemně poznávali, díky čemuž jsem mohl vidět jeho znalosti o fotbale a nadšení, jaké vkládá do debat o možné budoucnosti Evertonu. Je to bohatý člověk a ten správný muž pro náš klub.“

„Jsem rád, že mám možnost vstoupit do Evertonu a stát se spoluvlastníkem,“ dodal Moshiri. „Jedná se o tradiční anglický klub, Bill Kenwright mě naučil, co znamená Everton pro místní komunitu a já se již těším na další naši spolupráci. Věřím, že v budoucnu budeme úspěšní v našem snažení.“

Moshiri podle všeho obrátil pozornost k Toffees poté, co vzrostla jeho frustrace nad nemožností využít své finanční prostředky v Arsenalu, kde měl podíl prostřednictvím společnosti Red & White Holdings Limited. Tato společnost ale nyní bude patřit Usmanovovi, s nímž Foshiri úzce spolupracuje od začátku devadesátých let. Společně vlastní a spoluvlastní různé společnosti v důlním a ocelářském průmyslu a později Foshiri vstoupil jako podílník i do Megafonu čili ruského mobilního operátora, který patří Usmanovovi.

Kenwright hledal silného investora více jak dekádu od doby, co koupil Everton za dvacet milionů liber od Petera Johnsona. To bylo na konci roku 1999. A v roce 2007 Kenwright říkal: „Pokud se přede mnou objeví někdo, kdo chce posunout Evertonu na další úroveň, budu prodávat.“

Foshiriho vstup do klubu a ochotu nadále spolupracovat s Kenwrightem jistě uvítá Roberto Martinez, který dříve v únoru prozradil: „Nechtěl bych, aby Bill Kenwright ztratil svůj vliv v Evertonu nebo aby odsud odešel. Byla by to obrovská ztráta pro celou komunitu.“

Jedním z prvních velkých úkolů pro Moshiriho bude letní přestupové období. Můžeme totiž předpokládat, že v hledáčku bohatých klubů se opět objeví John Stones a jeho spoluhráči Romelu Lukaku a Ross Barkley. Tehdy se teprve ukáže, zda Foshiri opravdu chce do klubu investovat a vytvořit stálého konkurenta v boji o Ligu mistrů. 


Zdroj obrázků: mrmichaelangelo / Shutterstock.com

 

Telegraph, Josef Kraus

 

 

Sdílet článek s přáteli na Facebooku

Pokud jste narazili na chybu v článku, ohlašte ji na email redakce@premierleague.cz

Zpět na homepage Archiv aktualit Vytisknout
 

Diskuze - počet příspěvků (0)

PŘIDAT NÁZOR

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Pokud nejste registrovaným uživatelem, můžete se zaregistrovat zde.

Anketa

Jak dopadne Anglie na probíhajícím evropském šampionátu?

 
59%
 
10%
 
3%
 
7%
 
21%

Starší ankety

Jsem:    

 

© 2000-2015

Premier
League.cz

Premier League.cz

Tým Premier League

redakce@premierleague.cz :: tiráž

REKLAMA

Prodej inzerce zajišťuje exklusivně společnost AdActive, s.r.o.

info@adactive.cz.cz, http://www.adactive.cz, +420 723 000 561
Reklamní plochy, inzerce a spolupráce (PDF)

Wikipedie

Užití nebo převzetí obsahu bez souhlasu provozovatele je zakázáno.

Premier League.cz využívá Football League Manager & VisionWebBuilder.

© Tým Premier League | Prodej inzerce exklusivně zajišťuje AdActive, s.r.o.

Přihlášení:           |  Zaregistrujte se

Facebook Twitter RSS