Co se děje v Aston Ville?

Co se děje v Aston Ville?

23.01.2016 | autor: Josef Kraus | Diskuse (0)

Majitel Randy Lerner nedávno opustil post předsedy a stále se snaží o prodej klubu, který vlastní od roku 2006. Nicméně, Villans mezitím spadli až na poslední místo Premier League. Jak situace momentálně vypadá?

Minulý týden ve čtvrtek se objevily zprávy, že novým předsedou Aston Villy bude Steve Hollis. Majitel Randy Lerner tak naplnil svůj slib, že pokud nedovede klub prodat, odstoupí z postu předsedy. Lerner téměř celý rok tráví v rodných Spojených státech amerických a zahlédnout jej ve Villa Parku je stejná vzácnost, jako spatřit pandu velkou ve volné přírodě. Z toho důvodu dává tento tah smysl, protože Hollis v Birminghamu žije, a tak se budou závažné záležitosti řešit přímo v ohnisku.

Hollis krátce po svém nástupu promluvil o velmi vážné krizi, samotná situace je ovšem komplikovaná i pro Lernera. Ten mezitím v New Yorku jednal s výkonným ředitelem Tomem Foxem a sportovním ředitelem Hendrikem Almstadem, s nimiž rozebíral současný stav klub a hledal možná řešení. Pro Lernera bude bezesporu klíčové, aby Villans udrželi prvoligovou příslušnost, díky níž by měl lepší výchozí pozici v rozhovorech s potenciálními kupci. Aston Villa je totiž znovu na prodej. I když … pro fanoušky to není nic nového.

Lerner loni v létě informoval o plánech zbavit se Aston Villy, avšak klub z Birminghamu byl k mání již po skončení ročníku 2013/14. Tehdy se zhruba od dubna spekulovalo, že o Villans má zájem americké konsorcium, ale celá záležitost vyzněla do prázdna a majitelem nadále zůstával Randy Lerner. A podobně tomu bylo i loňský rok, přičemž ve hře opět figurovali podnikatelé z USA. Například v březnu psal John Percy v Telegraphu, že „jednání probíhají hladce a k převzetí se strany rychle přiblíží, jakmile si Aston Villa zajistí účast v Premier League i pro příští sezónu.“

Čas a trpělivost není to, čím by Lerner v tuto chvíli disponoval. Zatímco v květnu 2014 média spekulovala o ceně 200 milionů liber, loni už hodnota činila pouze 150 milionů. V klubu po několik sezón panuje velká nejistota, která se pochopitelně odráží nejen na výsledcích, nýbrž i na potenciálu prodejnosti. Momentálně patří Villans mezi největší kandidáty na sestup do Championship, který by pravděpodobně cenu ještě o pár desítek milionů snížil (podle Transfermarkt je současná tržní hodnota 81,38 milionů liber).

Pokud nový investor převezme nějaký klub z Premier League, má kupříkladu zajištěný zajímavý příjem z televizních práv v řádech desítek milionů liber. Navíc od příští sezóny vstoupí v platnost nová rekordní smlouva mezi Premier League a televizními stanicemi Sky Sports a BT Sport, která bude generovat vyšší příjmy než dosud.

Championship nic takového nenabízí, nemluvě o dalších sponzorských smlouvách, k nimž vede snadnější cesta, pokud klub hraje Premier League a je vidět po celém světe. Proto lze případný prodej očekávat až tehdy, když bude vyřešena budoucnost Aston Villy.

Sestupná tendence

Současný stav velmi nelibě nesou fanoušci, kteří v určitých intervalech volají po Lernerově odchodu. Američan sice poskytl finance, aby dostal klub do první šestky a pohárové Evropy, ovšem na druhou stranu se Aston Villa zbavila klíčových opor, ať už to byl Gareth Barry, James Milner nebo Ashley Young se Stewartem Downingem.

Jen za tuto čtveřici inkasoval Lerner téměř 54 milionů liber, z nichž část neúspěšně investoval zpět do kádru. Za patnáct milionů liber přišel v lednu 2011 Darren Bent, který ovšem od srpna 2013 trávil většinu času na různých hostováních a loni v létě jako volný hráč odešel do Derby County. Podobným fiaskem byl i nákup Charlese N’zogbii za 7.5 milionů liber z léta 2011, který podle Daily Mail trénuje momentálně s juniorkou a vyhlíží odchod do AEK Athény.

Vzhledem k převažujícím neúspěchům na přestupovém trhu zvolilo vedení skromnější politiku a více sázelo na vlastní odchovance. Od přestupového okna v létě 2012 konstantně snižovalo výdaje na nové posily (Transfermarkt uvádí, že za loňský rok Villans utratily za nové hráče jen 9.42 milionů liber) a ruku v ruce s tímto krokem sledovalo, jak někdejší aspirant na první čtyřku klesá tabulkou až k sestupovému pásmu.

Sestupné tendenci nahrály i časté změny na postu manažera, včetně velmi nešťastné volby podepsat Alexe McLeishe, který do Aston Villy přešel z Birminghamu FC, městského rivala. Právě za McLeishova jednoletého působení začal výrazný výkonnostní propad. V sezóně 2010/11 získali Villans 48 bodů a skončili na 9. místě; to tým vedl Gerard Houlier. Ovšem hned v následujícím ročníku obsadila Villa až šestnácté místo, přičemž náskok na první sestupovou pozici činil pouze dva body. McLeishovi svěřenci měli druhý nejmenší počet výher a druhý nejhorší útok v lize. A v podobné tendenci Villans pokračovali i v dalších letech.

Za poslední tři roky patří Aston Villa k nejhorším týmům, které za tuto dobu působily v Premier League. Statistiky týmu jsou 117 vstřelených branek, 187 inkasovaných a 117 získaných bodů. Mimo to Villans v nejvyšší soutěži prohráli polovinu zápasů (57) a vyhráli jen třicet. Podobně špatné statistiky mají také Newcastle a Sunderland, o nichž jsme psali minulý týden, a kteří s Aston Villou a West Bromwichem patří do čtyřlístku nejhorších týmů za výše uvedené období.

Absence vítězné mentality


Právě počet prohraných zápasů je jeden z největších problémů, které Villans momentálně trápí. Letos mají za sebou například šňůru sedmi porážek v řadě a před necelými dvěma týdny si připsali první výhru od 8. srpna, tedy úvodního kola. K tomu připočtěme impotentní útok, který má Villa nejhorší v soutěži.

Nový předseda Hollis o tom dobře ví, a proto tvrdí: „Naše budoucí úspěchy závisí na tom, zda dovedeme znovu vybudovat vítěznou mentalitu. Nicméně, musíme pracovat na výrazných změnách i mimo hřiště, nejen na něm.“

V klubu tuší, že potřebují stabilitu, a proto před nějakou dobou vyšla v médiích zpráva, že Remi Garde bude pokračovat i v případě sestupu. „Klub musí projít opravdu radikální proměnou. Randy Lerner hodlá i nadále poskytovat finanční podporu a vedení se již těší na společnou práci s Remim a Tomem Foxem,“ naznačuje Hollis.

S manažerem Paulem Lambertem měl sice Lerner velkou trpělivost i přes výraznou stagnaci, ovšem jeho nástupce Tim Sherwood skončil již po nějakých devíti měsících. Sice dovedl Villans k záchraně a do finále FA Cupu, ale přes výraznou letní investici nedokázal Sherwood dostat tým do středu tabulky. A proto přišel na Ostrovech nepříliš známý Remi Garde.

„U týmu se protočilo pět manažerů za pět sezón, a to není samozřejmě dobře. Každý z nich měl svůj herní styl, a podle toho si vybral své hráče. Problémem však zůstává, že to ani jednou pořádně nefungovalo," říká dále Hollis, který ví, že Garde potřebuje nové posily, ovšem není k tomu dostatek financí: „Rozumím Remi Gardemu, že chce nové posily, ale utratili jsme už příliš na to, abychom mohli rozhazovat. Když přijde nějaký hráč, pak to bude jedině ten, který týmu opravdu prospěje."

Villans v létě nakoupili nové hráče za 46.52 milionů liber, což je o čtyři miliony více než za předchozí tři roky dohromady. Výsledky jsou však horší než kdy dříve; chybí totiž propracovaná koncepce ve výběru hráčů, chybí jakási herní tvář klubu, někdejší nadějní odchovanci neuspěli a hrají v jiných týmech (Mark Albrighton, Barry Bannan, Nathan Delfouneso) a k tomu by měla vedení trápit nezdravá finanční situace.

Rekordní obrat, ale stále vysoké dluhy

Na výsledky hospodaření prvoligových klubů za uplynulý rok musíme ještě nějakou dobu počkat, takže nelze přesně hodnotit, jak situace vypadá. Nicméně, i přes rekordní obrat ve výši 117 milionů liber v roce 2014 zůstali Villans ve ztrátě, která se pohybovala okolo čtyř milionů. Na druhou stranu to byla pro birminghamský klub výborná čísla, jelikož se ztrátu z předešlého období podařilo stáhnout o 47,9 milionů.

Zde můžeme hledat důvody předchozího šetření. Aston Villa měla totiž po roce 2013 dluhy okolo 190 milionů liber, a proto vedení usilovně pracovalo na jejich výrazném snížení až na konečných 102 milionů. Klub si i vzhledem ke své tradici drží svou hodnotu na trhu, a pokud budeme přemýšlet optimisticky, mohli by Villans být v černých číslech, až vyjdou finanční zprávy za rok 2015. Tedy za předpokladu dalšího rekordního obratu.

Přesto ve vzduchu visí jeden nepříjemný otazník, a sice potencionální pád do Championship. Klíčovou položku v příjmech klubů jako Aston Villa činí v současnosti peníze z televizních práv (za rok 2014 získali Villans 72.7 milionů liber). V případě sestupu klub získá tzv. parachutte payments, ovšem ty ani zdaleka nepokryjí možné zisky za televizní přenosy.  

Pro více informací doporučujeme tuto analýzu: http://swissramble.blogspot.cz/2015/03/aston-villa-lost-in-supermarket.html

Více otázek než odpovědí

Poslední události z Villa Parku naznačují, že management hodlá konečně provést opravdu výrazné změny. Těžiště rozhodování bylo přesunuto z anonymních newyorských kanceláří do Birminghamu a trojice Hollis-Fox-Garde začala vymýšlet společnou koncepci. Pro ztrápené fanoušky jsou jistě i tyto letmé zprávy pozitivní, ovšem stále pro ně zůstává více otázek než odpovědí. A hlavně před nimi stojí nesmírně těžká jarní část sezóny ve znamení intenzivních bojů o záchranu.

 

Josef Kraus

 

 

Sdílet článek s přáteli na Facebooku

Pokud jste narazili na chybu v článku, ohlašte ji na email redakce@premierleague.cz

Zpět na homepage Archiv aktualit Vytisknout
 

Diskuze - počet příspěvků (0)

PŘIDAT NÁZOR

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Pokud nejste registrovaným uživatelem, můžete se zaregistrovat zde.

Anketa

Jak dopadne Anglie na probíhajícím evropském šampionátu?

 
59%
 
10%
 
3%
 
7%
 
21%

Starší ankety

Jsem:    

 

© 2000-2015

Premier
League.cz

Premier League.cz

Tým Premier League

redakce@premierleague.cz :: tiráž

REKLAMA

Prodej inzerce zajišťuje exklusivně společnost AdActive, s.r.o.

info@adactive.cz.cz, http://www.adactive.cz, +420 723 000 561
Reklamní plochy, inzerce a spolupráce (PDF)

Wikipedie

Užití nebo převzetí obsahu bez souhlasu provozovatele je zakázáno.

Premier League.cz využívá Football League Manager & VisionWebBuilder.

© Tým Premier League | Prodej inzerce exklusivně zajišťuje AdActive, s.r.o.

Přihlášení:           |  Zaregistrujte se

Facebook Twitter RSS