Otázky okolo Guardioly

Otázky okolo Guardioly

20.02.2016 | autor: Josef Kraus | Diskuse (2)

Poslední den lednového přestupového období „přestoupil“ do Manchesteru City manažer Pep Guardiola. Sice se bude do Anglie stěhovat až po skončení sezóny, ovšem už nyní vyvstává nad jeho jmenováním spousta otázek.

Letošní lednové přestupové okno bylo více než klidné. V Premier League nejvíce posilovaly kluby hrající o záchranu, kdežto celky na čele tabulky daly plnou důvěru stávajícím kádrům. Největší událostí se tedy bezesporu stala dohoda mezi Manchesterem City a manažerem Pepem Guardiolou. Sympatický Katalánec poslední den přestupového okna prohlásil, že po letošním ročníku opustí Bayern Mnichov a přesune se na Etihad Stadium.

Okamžitě byla média plná tvrzení, že jde o nejlepší „last minute transfer“ za poslední roky. Jakkoli mohou být tyto výroky na první pohled přehnané, při důkladnějším rozboru tomu tak není. Guardiolův příchod totiž může být z hlediska budoucího vývoje Citizens daleko větším přínosem než nákupy zvučných posil.

Guardiola dostal na Etihad Stadium tříletý kontrakt a podle dostupných údajů by měl pobírat výplatu okolo patnácti milionů liber ročně. A Manchester City za tyto peníze získává mladého, ale přesto již nesmírně úspěšného manažera, který během působení v Barceloně a v mnichovském Bayernu vyhrával jednu trofej za druhou. Zároveň tím manchesterský celek vyslal několik výrazných signálů svým rivalům nejen v Premier League, nýbrž v celé fotbalové Evropě.

Co znamená Guardiolův příchod pro ostatní velkokluby?

Velmi často se v souvislosti s Guardiolovým letním přesunem mluvilo o Manchesteru United. Novináři spekulují, jak se promění postavení obou klubů ve městě a jaká bude reakce vedení Red Devils. Manchester United se dlouho odvolával na své tradice a širokou základnu fanoušků po celém světě. Ačkoli městský rival v posledních čtyřech letech dvakrát vyhrál Premier League, většina fanoušků Red Devils ani nepomýšlela na to, že by jejich klub mohl na delší dobu zůstat ve stínu celku z Etihad Stadium.

Tato představa však pozvolna přechází v realitu. Zatímco United po odchodu Sira Alexe neúspěšně hledají cestu zpět na výsluní, Citizens otevřeli supermoderní a luxusní tréninkový areál za 200 milionů liber, o němž se shodně mluví jako o nejlepším na Ostrovech. Zároveň omlazují kádr, když loni v létě přišli Raheem Sterling a Kevin de Bruyne, potenciální velké hvězdy budoucnosti. A v neposlední řadě získali nejžádanější personu mezi manažery - Pepa Guardiolu.

Proto Phil McNulty trefně poznamenal, že někdejší „hlučný soused“ (jak Citizens popsal Sir Alex) má takový status jako nikdy předtím ve své historii. A měnit se může i význam obou celků na globální fotbalové scéně.

Jamie Jackson z Guardianu popisuje nedávné události jako výraz toho, jak hluboko Manchester United klesl. A dále hodnotí možnosti, které na Old Trafford mají. Ed Woodward totiž nejprve neúspěšně jmenoval Fergusonovým nástupcem Davida Moyese a nyní to vypadá, že ani Louis van Gaal nebyl tou správnou volbou. Red Devils pod ním sice slavili návrat do Ligy mistrů, ovšem v ní nepostoupili ze skupiny a v uplynulých měsících po velmi nepřesvědčivých výkonech přišli i o šanci na nějaký letošní úspěch v Premier League. Momentálně i čtvrtá příčka vypadá jako nedosažitelný cíl.

Guardiolův příchod tudíž vyvolává v druhém manchesterském klubu veliké pozdvižení. A není to jen tím, že městský rival přilákal právě takovou osobnost, která nezná nic jiného než samá vítězství. Katalánský manažer totiž neznamená jen příslib trofejí, nýbrž také potenciál příchodu dalších kvalitních posil, které by s Guardiolou rády spolupracovaly: „Guardiolu velmi uznávám a rád bych s ním někdy pracoval. Je však těžké momentálně mluvit o nějaké možnosti hrát v jiné soutěži. V Barceloně jsem velmi spokojený,“ prohlásil například Neymar.

Manchester United tedy dál ztrácí trumfy, jimiž by v budoucnu mohl na Old Trafford lákat hvězdné fotbalisty. A Woodward si již nemůže dovolit další přehmat na postu manažera, pokud se rozhodne kritizovaného Van Gaala nahradit.

Zpozornět však musí i ostatní anglické a evropské velkokluby, jelikož Citizens jmenováním Guardioly jasně ukázaly ty nejvyšší ambice. Mancini i Pellegrini uspěli na domácí scéně, avšak v Lize mistrů nedovedli tým dále než do osmifinále. Guardiola tuto soutěž dvakrát vyhrál s Barcelonou a i když s Bayernem hrál „pouze“ semifinále, stále má letos na jaře možnost, jak Ligu mistrů vyhrát i ve svém druhém manažerském působišti.

Ti nejlepší fotbalisté momentálně působí především v Realu Madrid, Barceloně a Bayernu, ale Premier League má zase výhodu ve schopnosti zlákat ty nejlepší manažery. Díky reputaci náročně soutěže plné výzev se nejvyšší anglická soutěž stala vrcholem, který chce každý ambiciózní manažer zdolat. Liverpool na podzim přivedl Jürgena Kloppa a touhou trénovat v Anglii se ostatně netajil ani Guardiola.

K tomu anglická média občas přicházejí se „zaručenými zprávami“ o výměně Louise van Gaala za Joseho Mourinha. Pokud by k tomu nakonec opravdu došlo, Premier League by sledovala množství soubojů nejen na hřišti, nýbrž i mezi věhlasnými manažery. A jak zmínil Paul Hayward z Telegraphu, novináři by se mohli natrvalo nastěhovat do Manchesteru a sledovat znovu vyvstalou rivalitu mezi Mourinhem a Guardiolou, kteří spolu soupeřili již ve Španělsku.

Dalším faktorem, proč brát Manchester City opravdu vážně, je již zmíněné Guardiolovo charisma, kterým by mohl na Etihad Stadium zlákat i ta největší jména. Jak známo, Citizens disponují prakticky neomezenými finančními zdroji, a proto v budoucnu určitě nemůžeme vyloučit drahé nákupy Neymara či bedlivě sledovaných opor Borussie Dortmund. To samé platí o klubech v Premier League. Kde je například psáno, že Citizens nebudou mít zájem o Edena Hazarda, Harryho Kanea nebo Alexise Sanchéze? Koneckonců, již v létě se Liverpool musel za velké peníze vzdát Raheema Sterlinga.  

Velké výzvy v odlišném prostředí

Opusťme však spekulace o budoucnosti a podívejme se, co na Guardiolu v Premier League čeká. Především vstupuje do úplně odlišného prostředí, než jakým je španělská Primera Division nebo německá Bundesliga. Přijal angažmá v soutěži, kde nevládne dvojice či trojice velkoklubů, nýbrž v předsezónních novinářských prognózách soupeří o titul až pětice rivalů, zatímco další mohou výrazně zasáhnout do bojů o Ligu mistrů.

V Barceloně dostal Guardiola k dispozici nesmírně talentovaný tým, který pozvedl o několik úrovní výše svým taktickým vizionářstvím. Byť byl později za tzv. tiki-taku hanoben, jeho úspěchy na Camp Nou jsou nesporné. Na druhou stranu měl ve španělské nejvyšší soutěži jediného konkurenta, a sice madridský Real.

Když přicházel do Bayernu, přebíral tým, který v předchozí sezóně získal treble, tedy bundesligový titul, triumf v ligovém poháru a také v Lize mistrů. V dalších dvou sezónách sice neuspěl v LM, zato však neměl jedinou konkurenci v Bundeslize a Bayern soutěž zpravidla vyhrál s několikatýdenním předstihem.

Nyní se ocitá na Etihad Stadium, kde potká své bývalé kolegy z Barcelony, tedy Ferrana Soriana a Txikiho Begiristaina. Tato dvojice před lety pomáhala zformovat společně s Guardiolou barcelonskou hegemonii a nyní se o něco podobného pokoušejí v Man City. Guardiola tedy nevstupuje do úplně neznámého prostředí. Navíc mu Mancini a Pellegrini během svých tříletek výborně připravili půdu, klubové vedení zatím vytvořilo vysoce nadstandartní zázemí, a proto Katalánec nebude mít starosti s nějakou výraznou přestavbou jako Jürgen Klopp v Liverpoolu. Klubová infrastruktura totiž u Citizens funguje velmi dobře a s jasným cílem.

O to víc času bude mít na to, aby se nějakým způsobem vyrovnal s Premier League jako takovou. Nabitý program si vyžaduje odlišnou výstavbu tréninkových jednotek, množství kvalitních soupeřů zase jiný přístup k zápasům. S Barcelonou zažil Guardiola jakési zápasy z nutnosti s Almerií, Mallorcou či Zaragozou (kupříkladu před odvetami v Lize mistrů, avšak i přes častokrát vlažný přístup Barcelona slabší soupeře snadno přehrávala). A když Bayern hraje proti Hannoveru nebo Brémám, prakticky nikdo nepochybuje o tom, kdo zápas ovládne.

Nicméně, jak všichni fanoušci anglického fotbalu vědí, ani zápas s poslední Aston Villou nebo nováčkem z Bournemouthu nelze podcenit. V Německu i ve Španělsku se všichni chtějí na Bayern, potažmo Barcelonu vytáhnout a v Anglii tomu není jinak. Ovšem jen s tím rozdílem, že nyní zde mají celky jako Crystal Palace nebo Stoke dostatečnou kvalitu silnější soupeře dokonce přehrát.  

Vedení Citizens si od Guardioly slibuje také určitou konzistenci výkonů. Právě ta pod Robertem Mancinim a Manuelem Pellegrinim často kolísala, díky čemuž jejich týmy ztratily šanci na obhajobu titulu. Guardiola dosud v roli manažera prohrál pouze devatenáct ligových utkání a od jeho příchodu do Mnichova má Bayern 88% úspěšnost přihrávek, míč drží průměrně 79 procent času a vstřelil 224 gólů. To jsou statistiky, díky nimž bavorský velkoklub kráčí od výhry k výhře a i letos nezadržitelně míří k dalšímu titulu.

Výkonnostní výpadky zažívaly Guardiolovy týmy sporadicky. Barcelona pod ním měla asi jedinou vážnější krizi, která nakonec předznamenala jeho konec v katalánské metropoli. Samozřejmě, že Premier League nelze se španělskou první ligou příliš srovnávat, jelikož udržet si stabilně dobrou formu i po jediný ročník bývá pro anglické kluby prakticky nemožné.

A právě to bude pro Guardiolu možná největší výzva - znovu nastartovat tým po nevydařeném týdnu nebo neztrácet zbytečně body v náročném vánočním a novoročním období. Čas letí v Premier League nezadržitelně rychle a letargické tři nebo čtyři týdny mohou vést k neúspěchu na konci sezóny.

Nová manažerská vlna

S Guardiolovým příchodem také může nastat nová vlna mladých a progresivních manažerů. Mauricio Pochettino (brzy 44 let) je chválen za svou práci v Tottenhamu, již zmíněný Klopp (48 let) povznesl strádající Borussii ke dvěma bundesligovým titulům a do finále Ligy mistrů a nyní se od něj očekává i obroda Liverpoolu. Pětačtyřicetiletý Guardiola by pak měl s Manchesterem City konečně prorazit i v Evropě.

Na druhé straně stojí pomalu odcházející veteráni Manuel Pellegrini (62 let), Louis van Gaal (64 let) a Arsene Wenger (66 let), který má jako jediný z této trojice jisté pokračování v Premier League i pro příští sezónu.

Nabízí se otázka: jde o další z trendů, které proměňují nejvyšší anglickou soutěž? To by mohlo trochu napovědět případné jmenování Ryana Giggse manažerem Manchesteru United, o čemž v anglických médiích občas padne zmínka. Je však faktem, že doba přeje mladším dravcům, kteří se nebojí změn a pokroku. A přesně takovým manažerem Guardiola je - nechce zůstat na místě a hrát navěky ten samý fotbal; naopak neustále hledá cestu, jak hru proměnit k lepšímu.

Velká očekávání


Guardiolovo letní stěhování na Etihad Stadium již nyní vzbudilo nebývalý rozruch a největší pochopitelně mezi fanoušky Citizens. Ti již netrpělivě čekají, co všechno se pod charismatickým „Pepkem“ bude dít.

Tím zároveň před Guardiolou vzniká další výzva, a sice dostát mnohým očekáváním. Vedení Manchesteru City sice dává svým manažerům dostatek času (Mancici strávil na lavičce tři kompletní ročníky, Pellegrini svou štaci zakončí na stejné metě, přestože loni se mluvilo o jeho letním odchodu), ovšem nedá se předpokládat, že v klubu nezavládne zklamání po případné neúspěšné debutové sezóně.

Co nastane po nevyvedeném vstupu do sezóny? Dovede se Guardiola vyrovnat s tím, že věci nepokračují jako v Bayernu? Jak zareaguje na případný tlak ze strany anglických médií? V podobných otázkách lze určitě pokračovat dále.

Od Guardioly se zkrátka úspěchy čekají od samého začátku.Zdroj obrázků: Fingerhut (detail), Maxisport (malý obrázek) / Shutterstock.com

 

Josef Kraus

 

 

Sdílet článek s přáteli na Facebooku

Pokud jste narazili na chybu v článku, ohlašte ji na email redakce@premierleague.cz

Zpět na homepage Archiv aktualit Vytisknout
 

Diskuze - počet příspěvků (2)

PŘIDAT NÁZOR

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Pokud nejste registrovaným uživatelem, můžete se zaregistrovat zde.

10:02 22.02.2016 

Nic proti fanouškům City, ale pro mě se tímto ten tým stává ještě o dost nesympatičtější. Muj subjektivní názor je, že Guardiola má charisma asi jako Pelegriniho levá bota. Ale zase z pohledu fanouška Gunners by mě asi bavilo (pokud by to klaplo a MU by trenoval Mourinho) přeměřování ega těchto dvou treneru.. =)

Tento názor se líbí 79 uživatelům | Také se mi to líbí | Reaguj

12:07 21.02.2016 

Až půjde do Coventry a vytáhne je zpět na výsluní,tak pak ho možná začnu respektovat.

Tento názor se líbí 90 uživatelům | Také se mi to líbí | Reaguj

Anketa

Jak dopadne Anglie na probíhajícím evropském šampionátu?

 
59%
 
10%
 
3%
 
7%
 
21%

Starší ankety

Jsem:    

 

© 2000-2015

Premier
League.cz

Premier League.cz

Tým Premier League

redakce@premierleague.cz :: tiráž

REKLAMA

Prodej inzerce zajišťuje exklusivně společnost AdActive, s.r.o.

info@adactive.cz.cz, http://www.adactive.cz, +420 723 000 561
Reklamní plochy, inzerce a spolupráce (PDF)

Wikipedie

Užití nebo převzetí obsahu bez souhlasu provozovatele je zakázáno.

Premier League.cz využívá Football League Manager & VisionWebBuilder.

© Tým Premier League | Prodej inzerce exklusivně zajišťuje AdActive, s.r.o.

Přihlášení:           |  Zaregistrujte se

Facebook Twitter RSS