Měly by se opakované zápasy FA Cupu rušit?

Měly by se opakované zápasy FA Cupu rušit?

07.03.2016 | autor: Radek Dragoun | Diskuse (1)

Opakovaně sílí požadavky na zrušení opakovaných zápasů FA Cupu. Je to opravdu dobrý nápad, který anglickým klubům pomůže v evropské konkurenci, nebo by to byl zbytečný krok, který by navíc anglický fotbal připravil o jednu z krásných tradic.

Když hráčům Oxfordu City byl v posledním kvalifikačním kole FA Cupu v roce 1971 vylosován tým Alvechurch FC, nevěděli o tomto klubu takřka nic. Když však slavili postup nad tímto celkem, znali se hráči obou mužstev již poměrně dobře. V rámci tohoto kola FA Cupu se totiž utkali hned šestkrát. Pravidla nejstarší ligové soutěže světa totiž nařizovala, že soupeři se budou v opakovaných utkání střetávat až do té doby, dokud jeden z mančaftů nezvítězí. Pět zápasů skončilo remízou, rozhodlo až šesté utkání, ve kterém favorit z Oxfordu zvítězil 2:0.

Aby nebyl narušen další průběh soutěže, oněch 6 zápasů se odehrálo v méně než třech týdnech – v sobotu, v úterý, v pondělí, ve středu, v sobotu a v pondělí. Ve čtyřech z těchto utkání se navíc hrálo prodloužení, oba týmy samozřejmě do toho ještě hrály své ligové soutěže. Postoupivší Oxford pak další kolo FA Cupu odehrál 2 dny po té, co vyřadil Alvechurch.

Tato tradice byla zachována až do roku 1991, od kterého se v opakovaném zápase hraje prodloužení a když ani to neurčí vítěze, rozhodují kopy z pokutové značky. Příběh Oxfordu City se tedy již nemůže opakovat. Přesto sílí požadavky na to, aby se po 25 letech od poslední změny tohoto pravidla znovu zasáhlo do systému soutěže.

Důvodem je nabitý program anglických klubů. Příkladem budiž úterní opakované utkání mezi Arsenalem a Hullem City. Termín tohoto utkání musel být schválen zástupci UEFA, jelikož se v tom samém termínu hrají zápasy Champions League. Evropská asociace zakazuje hrát prvoligovým evropským týmům zápasy v době, kdy se hrají její soutěže. Nicméně Arsenal s Hullem by v nejbližší době našli jen těžko volný termín. Pro Hull City to bude navíc znamenat, že během 35 dní odehraje 10 utkání.

Není divu, že manažer Tigers Steve Bruce je jedním z kritiků opakovaných zápasů v FA Cupu. „Ten počet zápasů, co máme odehrát, je směšný,“ říká 55letý Angličan. „Proč nemůžeme kopat penalty? Proč musíme zápas opakovat?“ Největším argumentem odpůrců opakovaných zápasů FA Cupu je právě to, že týmy se kvůli náročnému programu stávají méně konkurenceschopné v evropských pohárech či na velkých mezinárodních turnajích. A vzhledem k ne příliš oslnivým výsledkům anglických celků, potažmo anglické reprezentace je to něco, co může být vyslyšeno. A mezi odpůrci není jen Bruce. Jürgen Klopp se již vyjádřil, že příliš mnoho zápasů anglických týmů může poškodit anglický fotbal. Manuel Pellegrini v zápase FA Cupu s Chelsea nechal odpočívat všechny důležité hráče a v základní jedenáctce nastoupili hráči, které fanoušci nemají příliš možností vidět na hřišti. Většinu hráčů se manažer klubu rozhodl pošetřil na následný zápas Champions League.

Na druhé straně naopak stojí manažer Arsenalu, od kterého by se spíše očekávalo, že bude rovněž bojovat za zrušení opakovaných zápasů. „Je to anglická soutěž s největší tradicí. Pojďme ji respektovat a udržovat ji takovou, jaká je teď,“ tvrdí manažer Gunners. „Jsem přesvědčen, že všechny kluby mohou na plno bojovat ve všech zápasech. V příští sezóně obdržíme ještě více peněz, takže každý klub bude mít 25 hráčů nejvyšší úrovně. Neexistuje tedy žádná skutečná potřeba, aby se měnily pravidla,“ hájí Wenger soutěž, ve které se svým týmem odehrál již přes 100 zápasů.

Příliš náročný program pro anglické týmy?

Jsou opravdu anglická mužstva tak extrémně zápasově vytížená? Za minulou sezónu odehrál nejvíc soutěžních zápasů z anglických celků Liverpool – 38 ligových, 7 v FA Cupu, 5 v League Cupu, 2 v Europa League a 6 v Champions League. Celkem šlo tedy o 58 utkání. Když se toto číslo porovná s číslem jiných evropských týmů, rozhodně jeho hodnota nebude nejvyšší. Barcelona odehrála ještě o jedno utkání více a hráči Sevilly měli na programu v loňské sezóně 60 zápasů. Nutno však podotknout, že Barcelona se dostala až do finále Champions League, Sevilla zase zvítězila v Europa League, zatímco Liverpool vypadl již v úvodní vyřazovacím kole Europa League. Kdyby Reds došli až do finále, počet jejich zápasů by se navýšil o 7 – tedy na 65 utkání.

S přiložené tabulky vyplívá, že anglické celky nepatří mezi nejvytíženější týmy Evropy. Je si však uvědomit, že zatímco ony vypadly v úvodních fází jarní části evropských soutěží, nabízené ostatní celky došly až k závěrečným bojům. Například Bayern Mnichov hrál semifinále Champions League a odehrál 52 zápasů. Dalším faktorem, který může mít vliv na náročnost jednotlivých soutěží, je jejich konkurenceschopnost. Premier League je považována za jednu z nejvyrovnanějších, ne-li nejvyrovnanější evropskou soutěž. To dokazuje náhled do výsledků minulé sezóny. Španělský mistr Barcelona odehrál 8 ligových utkání, ve kterých zvítězil o 5 a více branek. Bayern Mnichov odehrál tyto utkání 3 stejně jako Paris Saint-Germain, Chelsea pouze jedno. Dá se proto předpokládat, že anglická mužstva hrají jen výjimečně zápasy, jejichž část si mohou dovolit odehrát na „půl plynu“.

 


 

Kluby z nižších soutěží jsou proti

FA Cup však není jen záležitostí špičkových klubů hrajících Premier League. Jsou to právě kluby z nižších soutěží, kteří dávají FA Cupu ono magické kouzlo. A jejich hlas není příliš slyšet. Po většinou se však z logických důvodů staví na stranu, která si nepřeje měnit pravidla. Právě tento pohár dává týmům z nižších soutěží jedinečnou šanci přivítat na svém stadionu klub, který jinak bojuje s absolutní elitou Anglie, ale i Evropy. Nebo naopak si mohou zahrát na vyprodaném Stamford Bridge, Old Trafford a na dalších velkolepých stadionech pro několik tisícovek fanoušků.

Zrušení opakovaných zápasů by jistě zvýšilo šance na tzv. giant killers. Tedy zápasy, kde trpaslík vyřadí favorizovaný velkoklub. Pro kluby z nižších soutěžích by v případě remízy bylo jistě snadnější porazit ho v penaltovém rozstřelu než v opakovaném zápase. Na druhé straně stojí ale fakt, že i remíza je pro malý klub velkým úspěchem, neboť se může s velikánem utkat znovu.

Kromě sportovní stránky věci tu stojí ale ještě jedna věc. A tou jsou finance. Historie anglické soutěže zná již mnoho případů, kdy šťastný los zachránil kluby od nepříjemné finanční situace. Zápas se slavným soupeřem totiž slibuje to, že vše bude vysílané v televizi a díky rostoucím cenám za televizní práva může jít pro malé kluby o velmi příjemný jackpot.

V minulé sezóně se Cambridge hrající League Two podařilo doma remizovat se svým soupeřem 0:0. Kromě odměny v podobě zápasu na Old Trafford si klub přišel na slušné peníze. Oba zápasy byly totiž vysílány v televizi. Klub díky těmto mimořádným příjmům tak mohl investovat do infrastruktury – mimo jiného renovoval šatny. „Ale nebylo to jen o penězích,“ vzpomíná pro BBC na slavné chvíle svého klubu předseda Dave Doggette. „Peníze jsou důležité a využili jsme je moudře, ale to vzrušení lidí v Cambridge, kteří se nezajímají o fotbal a seděli před televizorem. To je něco, na co budeme vzpomínat. Navíc naše návštěvnost v tomto roce stoupla, přicházeli další tatínkové a maminky s dětmi. Jakmile lidé zažijí fotbal na živo, chtějí se znovu vrátit.“

Není proto divu, že Dave Doggette je proti rušení opakovaných zápasů. „O kolika zápasech mluvíme? Každé kolo má jen pár opakovaných zápasů a opravdu nezvládnou fotbalisté odehrát dva zápasy v týdnu? Je to jen pět kol a pokud chtějí zabránit tomu, aby se zápas opakoval, pak mají postavit nejsilnější tým a vyhrát na poprvé,“ domnívá se předseda Cambridge.

Existuje jediné správné řešení?

Těžko hledat správnou odpověď na otázku z titulku tohoto článku. Premier League a FA budou o tomto problému jednat a jedno z řešení je, že se opakované zápasy zruší společně s odvetnými zápasy v semifinále League Cupu. Případnou dohodu ale bude muset ještě schválit Football League. Pokud by se představitelé těchto tří subjektů opravdu rozhodli pro změnu systému soutěže obou pohárů, mohl by začít fungovat až od roku 2018. Do tohoto roku jsou totiž podepsány vysílací práva a nelze tak tyto případné změny provést.

Rozhodnout nebude však vůbec snadné. Na jedné straně stojí zápasová vytíženost těch nejlepších týmů, které hrají evropské poháry, na druhé straně pak stojí zájmy menších neprvoligových celků, kteří vítají každý zápas s týmem z Premier League. Jednak je to pro ně a jejich fanoušky nezapomenutelný zážitek a jednak to ve většině případů znamená zajímavou finanční injekci do klubového rozpočtu. Otázkou však zůstává, jestli by se zrušením opakovaných zápasů FA Cupu nejlepším týmům tolik ulevilo. Za posledních 10 ročníků totiž jen jednou vítěz celé soutěže odehrál více než jedno opakované utkání. Je to důvod ke zrušení další tradice, která se s tímto pohárem pojí?

 

Radek Dragoun

 

 

Sdílet článek s přáteli na Facebooku

Pokud jste narazili na chybu v článku, ohlašte ji na email redakce@premierleague.cz

Zpět na homepage Archiv aktualit Vytisknout
 

Diskuze - počet příspěvků (1)

PŘIDAT NÁZOR

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Pokud nejste registrovaným uživatelem, můžete se zaregistrovat zde.

19:34 07.03.2016 

Som jednoznačne proti. Anglický futbal je ojedinelý a je ojedinelý aj kvôli poháru FA. Atmosféra poháru je magická, a aj keď je pohár posledné roky trochu na ústupe, tak zrušenie opakovaných zápasov by len opäť oslabilo postavenie FA cupu a priblížilo by ho k takým pohárom ako Coca Cola Cup alebo južanským sračkám typu Copa Del Rey a Coppa Italia. Snáď tradície zvíťazia...

Tento názor se líbí 76 uživatelům | Také se mi to líbí | Reaguj

Anketa

Jak dopadne Anglie na probíhajícím evropském šampionátu?

 
59%
 
10%
 
3%
 
7%
 
21%

Starší ankety

Jsem:    

 

© 2000-2015

Premier
League.cz

Premier League.cz

Tým Premier League

redakce@premierleague.cz :: tiráž

REKLAMA

Prodej inzerce zajišťuje exklusivně společnost AdActive, s.r.o.

info@adactive.cz.cz, http://www.adactive.cz, +420 723 000 561
Reklamní plochy, inzerce a spolupráce (PDF)

Wikipedie

Užití nebo převzetí obsahu bez souhlasu provozovatele je zakázáno.

Premier League.cz využívá Football League Manager & VisionWebBuilder.

© Tým Premier League | Prodej inzerce exklusivně zajišťuje AdActive, s.r.o.

Přihlášení:           |  Zaregistrujte se

Facebook Twitter RSS